Все для історика
Понеділок, 06.05.2024, 17:43
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Історіографія як навчальна дисципліна - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історіографія історії України(екзамен) » Історіографія як навчальна дисципліна
Історіографія як навчальна дисципліна
EkzorДата: Середа, 09.06.2010, 13:28 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Дидактичний аспект історіографії в останні роки став спеціальним предметом обговорення1 . Що таке «історіографічний цикл дисциплін*, «структура історіографічної підготовки студента-історика», який зміст та функції історіографії як навчальної дисципліни? З'ясування цих питань сприятиме розмежуванню навчальної та наукової історіографії. Історіографія мобілізує активну розумову діяльність у процесі викладання. Оволодіння предметами історіографічного циклу має вплив на формування професійної культури історика, зміст якої становить вільне володіння історичними текстами. Рівень фахової культури історика зумовлюється вмінням здобути необхідну історичну інформацію та її інтерпретувати. Своєрідними орієнтирами у безмежному інформаційному просторі історії є історіографічні образи, репутації, стереотипи та характеристики.
Історіографія як навчальна дисципліна виконує важливу світоглядну функцію. Знайомство з історією історичної науки в цілому, окремою проблемою чи біографією історика - все це певною мірою збагачує кругозір майбутнього вчителя або дослідника. Знання історичних подій і того, як саме ці події вивчалися, - це дві крайні точки наукового кругозору історика, між якими великий проміжок знань з історії культури, освіти, науки, літератури, філософії, психології, лінгвістики, етнології, демографії, статистики тощо. Отже, за своїм змістом історіографія втілює ідею міждисциплінарності знання.
Історіографія, на нашу думку, - це не стільки система знань з історії науки, скільки засіб мислення історика. Це вміння вийти за межі предмета, що вивчається, і подивитися на нього з різних боків (як цей предмет виник, якими засобами досліджувався, які прогалини залишилися, що цей предмет може дати для подальшого розвитку історичної науки). Історіографічний погляд на предмет дослідження сприятиме самостійності думки, незалежності мислення від застарілих стереотипів, спрямованості до критичного аналізу та історичного синтезу, розбудові нових знань та методів. Іншими словами, історіографія формує стиль мислення та науковий смак майбутнього історика.
Історіографія як навчальна дисципліна обіймає низку курсів, цикл дисциплін історіографічного характеру. Оволодіння студентами дисциплінами цього циклу має певну послідовність і свою структуру. Першопочатки історіографічних знань студенти отримують при студіюванні загальних курсів вітчизняної та світової історії. Знайомство з працями відомих істориків у процесі навчання сприятиме формуванню історіографічного почуття.
Наступний крок - це спеціальні курси та спецсемінари з окремих проблем історіографії, які доповнюють один одного і розташовані у порядку ускладнення історіографічних матеріалів. До цього ряду належать курси з історії історичної науки у різних країнах, регіонах, присвячені біографіям видатних істориків. Обов'язковими в системі фахової підготовки історика, на наш погляд, мають бути курси з історії історіографії та національної історіографії. У системі вищої історичної освіти в нашій країні чільне місце посідає курс української історіографії. Курс національної історіографії відіграє провідну роль у формуванні професійної та масової історичної свідомості, ідеології, наукового світогляду. Безсумнівно, курс вітчизняної історіографії є природною складовою загальної картини народження та еволюції історичного знання. Будь-який локальний, національний історіографічний процес являє собою сплав національних та наднаціональних культурно-громадських традицій, зовнішніх наукових і філософських впливів. Ще академік В. Вернадський застерігав від однобічного підходу, з національної точки зору, до історії науки.
Втім, заключний етап у процесі історіографічної підготовки студента становить викладання загального курсу з історії історичної науки. Усвідомлення загального історіографічного процесу с необхідною умовою якнайглибшого засвоєння змісту та специфіки історії національної історичної науки, спільних рис з інтелектуальною історією інших народів. Предмет історії історичної науки дещо ширший за предмет національної історіографії, і зміст його визначає зміна стилів історичного мислення: від міфологічного у період античності до провідендіалістського у добу середньовіччя, через раціоналізм Просвітництва, романтизм та позитивізм XIX ст. до методологізму сучасної епохи.
Загальний курс історії історичної науки підсумовує накопичені знання, базується на попередніх уявленнях студентів у сфері таких дисциплін, як історія філософії, історія культури, літератури, соціологія, історія громадських рухів та суспільної думки. Як неможлива загальна картина історії математики, фізики або природознавства на підставі окремо взятої країни, представники якої зробили вагомий внесок у розвиток цих наук, так і історія історичної науки - це не сукупність локальних істо-ріографій, а реконструкція загального історіографічного процесу у його конкретно-історичному вияві.
Актуальною залишається проблема систематизації матеріалів курсу, методики викладання дисциплін історіографічного циклу. Використання країнознавчого та біографічного принципів щодо викладання історії історичної науки не виправдовує себе, бо переобтяжує курс другорядними подробицями та дрібними деталями. На сучасному етапі перевагу слід віддавати соціокультурному, проблемному, компаративному принципам систематизації матеріалів з історії науки.
Справа в тому, що викладання курсів з інтелектуальної історії, в тому числі з історіографії ставить особливі вимоги перед викладачами та студентами. Не можна не погодитись із спостереженнями відомого історика та культуролога Г. Федотова, що Ідеал людської духовності, культури має бути високим і складним, щоб постійно збуджувати усі духовні сили та розумовий потенціал. Засвоєння предметів історіографічного профілю потребує інтелектуального напруження, певних розумових зусиль, культурного діалогу між викладачем та слухачами.
Окрім лекцій, складовою університетського блоку історіографічних дисциплін є семінарські заняття, колоквіуми, індивідуальні співбесіди. На семінарах та інших видах занять студенти поглиблюють конкретні та теоретичні уявлення про перебіг історіоірафіч-ного процесу, набувають певних навичок історіографічного аналізу, а також отримують досвід роботи з історіографічним джерелом


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історіографія історії України(екзамен) » Історіографія як навчальна дисципліна
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz