Все для історика
Четвер, 18.04.2024, 04:50
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Концепція особистісного знання - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Концепція особистісного знання
Концепція особистісного знання
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 22:08 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Сімдесяті роки XX ст., Як правило, розглядаються як окремий період філософії науки, який за своєю проблематикою ніяк не вписується в попередній, а навпаки, формулює дуже парадоксальні і не завжди поєднуються з початковими завданнями філософії науки установки. Чільною тут виявляється ідея релятивності норм науково-пізнавальної діяльності, продовжує розвиватися концепція критичного раціоналізму, яка вступає у стадію «пост», заявляє про себе історична школа філософії.
Найбільшою своєрідністю і вельми відчутною нестикування з нормативно-раціоналістской проблематикою попереднього етапу відрізняється концепція неявного, особистісного знання М. Полані. Майкл Полані (1891-1976) - британський вчений, виходець з Угорщини. Працював у Берліні в Інституті фізичної хімії, після приходу до влади в Німеччині нацистів у 1933 р. емігрував до Великобританії, де обіймав посаду професора фізичної хімії і соціальних наук у Манчестерському університеті.
М. Полані робить крок у бік соціології науки. Його відомий твір самою своєю назвою «Особистісний знання. На шляху до пост-критичної філософії »маніфестує нові пріоритети. Зрозуміло, ця концепція була зустрінута в багнети К. Поппером, який звинувачував її в ірраціоналізмі - profreglament.ru. За свідченням Рорті, Куайн також дорікав Полані в тому, що той бажає позбутися від поняття спостереження. Хоча основний пафос концепції М. Полані полягав у подоланні помилкового ідеалу деперсоніфікованого наукового знання, помилково ототожнюється з об'єктивністю. «Ідеал безособової, неупередженої істини підлягає перегляду з урахуванням глибоко особистісного характеру того акту, за допомогою якого проголошується істина», - стверджував мислитель. «Я відмовився від ідеалу наукової неупередженості, - писав він, - і хочу запропонувати інший ідеал знання». Обговорюючи заголовок своєї книги «Особистісний знання», вчений зазначав: «Може здатися, що ці два слова суперечать один одному, адже справжнє знання вважається безособовим, загальним, об'єктивним. Для мене знання - це активне осягнення пізнаваних речей, дія, що вимагає особливого мистецтва ».
У епістемології М. Полані значно посилюються антропологічні орієнтації. Основними тезами є укладення:
• науку роблять люди, що володіють майстерністю;
• мистецтву пізнавальної діяльності не можна навчитися за підручником. Воно передається лише в безпосередньому спілкуванні з майстром. (Тим самим традиційний принцип «Роби як я!» Звучить з новою силою і представлений на новій парадигмі - profreglament.ru);
• люди, що роблять науку, не можуть бути замінені іншими і відокремлені від виробленого ними знання;
• в пізнавальній та наукової діяльності надзвичайно важливими виявляються мотиви особистого досвіду, переживання, внутрішньої віри в науку, в її цінність, зацікавленість вченого, особиста відповідальність.
Для Полані особистісне знання - це інтелектуальна самовіддача, пристрасний внесок пізнає. Це не свідчення недосконалості, але конче необхідний елемент знання. Він підкреслює, що всяка спроба виключити людську перспективу з нашої картини світу неминуче веде до нісенітниці. Вчений упевнений, що встановлення істини стає залежним від ряду наших власних, імпліцитних підстав і критеріїв, які не піддаються формальному визначенням. Неминучі й відповідні обмеження статусу оформленої в словах істини.
Полані по-новому оцінює величезну роль віри в пізнавальному процесі, відзначаючи, що «віра була дискредитована настільки, що крім обмеженого числа ситуацій, пов'язаних з сповіданням релігії, сучасна людина втратив здатність вірити, приймати з переконаністю будь-які твердження, що феномен віри отримав статус суб'єктивного прояву, яке не дозволяє знанню досягти загальності ». Сьогодні, на думку автора, ми знову повинні визнати, що віра є джерелом знання - profreglament.ru. На ній будується система взаємного суспільної довіри. Згода явне і неявне, інтелектуальна пристрасність, успадкування культури - все це передбачає імпульси, тісно пов'язані з вірою. Розум спирається на віру як на своє гранична підстава, але всякий раз здатний піддати її сумніву. Поява та існування в науці наборів аксіом, постулатів і принципів також сягає своїм корінням у нашу віру в те, що світ є досконале гармонійне ціле, що піддається нашого пізнання.
Полані демонструє свою багату обізнаність ходом і перебігом розвитку філософії науки. Він констатує (не без жалю), що в якості ідеалу знання вибрано таке подання природничої науки, в якому вона виглядає як набір тверджень, «об'єктивних в тому сенсі, що зміст їх цілком і повністю визначається наглядом, а форма може бути конвенциальной». Тим самим він непрямим чином вказує на всі три етапи, пройдені філософією науки, що зводять її до економічному опису фактів, до конвенциально мови для запису висновків і до формулювання мовою протокольних пропозицій даних спостережень. Однак інтуїція, на його погляд, непереборна з пізнавального процесу.
Для автора очевидно, що майстерність пізнання не піддається опису і вираженню засобами мови, хоч би розвиненим і потужним він не був. Ця теза, безумовно, суперечить завданню створення уніфікованої мови науки. Наукове знання, представлене в текстах наукових статей і підручників, на думку мислителя, всього лише деяка частина, що перебуває у фокусі свідомості. Інша частина зосереджена на половині так званого периферійного (або неявного) знання, постійно супроводжує процес пізнання - profreglament.ru. Інтерпретувати неявне, периферійне знання можна за аналогією з «крайовим опознаванием відчуттів» від знаходиться в руці інструмента, без якого процес діяльності як цілеспрямований процес неможливий. «Акт пізнання здійснюється за допомогою упорядкування ряду предметів, які використовуються як інструменти або орієнтири, і оформлення їх в майстерний результат, теоретичний чи практичний. Можна сказати, що в цьому випадку наша свідомість є «периферичним» по відношенню до головного «фокусу свідомості» тієї цілісності, якої ми досягаємо в результаті ».


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Концепція особистісного знання
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz