Все для історика
Четвер, 28.03.2024, 18:40
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Філософські передумови науки Нового часу - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Філософські передумови науки Нового часу
Філософські передумови науки Нового часу
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 22:04 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Причина такого положення, зрозуміло, корениться не в тому, що до Нового часу не було таких великих вченихних, як Копернік, Галілей, Кеплер, Ньютон та інші, а в тих реальних суспільно-історичних, соціокультурних чинниках, які ще не створювали об'єктивних умов для формування науки як особливої системи знання, своеобразную духовного феномену та соціального інституту - у цьому «цілісному триєдність».
Таким чином, в античний і середньовічний періоди існували лише елементи, передумови, «шматочки» науки, а не сама наука (як вказане «цілісне триєдинство »), яка виникає тільки в Новий час, в процесі відокремлення науки від традиційної філософії. Як писав у цьому зв'язку В. І. Вернадський, основа нової науки нашого часу - «це по суті створення XVII-XX ст., Хоча окремі спроби (маються на увазі математичні та природничі знання антічности. - В. К.) і досить вдалі її побудови йдуть в глиб століть ... Сучасний науковий апарат майже метиком створений в останні три століття, але в нього потрапили уривки з наукових апаратів минулого ».
В кінці XVI - початку XVII ст. відбувається буржуазна революція в Нідерландах, яка зіграла важливу роль у розвітіі нових, а саме капіталістичних, відносин (які йшли на зміну феодальним) у ряді країн Європи. З середини XVII ст. буржуазна революція развертиється в Англії, найбільш розвиненою в промисловому відношенні європейській країни. Якщо у феодальному загальночення формуються у вигляді «зачатків» наукові знання були «смиренної служницею церкви» (були розчинені в ефірі релігійної свідомості) і їм не дозволено було виходити за рамки, встановлені вірою, то народжувавсящемуся нового класу - буржуазії - потрібна була повнокровная наука, тобто така система наукового знання, яка - перш за все для розвитку промисловості - досліджувала б властивості фізичних тіл і форми прояву сил природи.
Буржуазні революції дали потужний поштовх для небаченого розвитку промисловості і торгівлі, будівництва, гірничого та військової справи, мореплавання і т. п. Розвиток нового - буржуазного - суспільства породжує великі зміни не тільки в економіці, політиці і соціальних відносинах, воно сильно змінює і свідомість людей. Найважливішим чинником всіх цих змін виявляється наука, і перш за все експериментально-математично природознавство, яке саме в XVII ст. пережівает період свого становлення. Поступово склавуватися в самостійні галузі знання астрономія, механіка, фізика, хімія та інші приватні науки. Слідует у зв'язку з цим сказати про те, що поняття «наука» і «природознавство» в цей період (і навіть пізніше) практино ототожнювалися, тому що формування обществознанія (соціальних, гуманітарних наук) за своїми тимпам відбувалося дещо повільніше.
Таким чином, для виникнення науки в XVI-XVII ст., Крім суспільно-економічних (затвердження капіталізм), соціальних (перелом в духовній культурі, підрив панування релігії і схоластично-умоглядного способу мислення) умов, необхідний був визнаділений рівень розвитку самого знання, «запас» необхідно і достатньої кількості фактів, які б підлягали опису, систематизації та теоретичного узагальнення. Тому-то першими виникають механіка, астрономія і математика, де таких фактів було накопилено більше. Вони-то і утворюють «первісне ціле» єдиної науки як такої, «науки взагалі» на відміну від філософії. Відтепер основним завданням пізнання стало не «обплутування супротивника аргументацією» (як у схоластів), а вивчення - на основі реальних фактів - самої природи, об'єктивної дійсності.
Тим самим, на відміну від традиційної (особливо схоластіческой) філософії становящаяся наука Нового вре ¬ мени кардинально по-новому поставила питання про специфіці наукового знання і своєрідності його формування, про завдання пізнавальної діяльності та її методи, про місце і роль науки в житті суспільства, про необхідність панів ¬ ства людини над природою на основі знання її законів.
У суспільному житті стала формуватися нова світоглядна установка, новий образ світу і стиль мислення, який по суті зруйнував попередню, багатьма століттями створену картину світобудови і привів до оформлення «речове-натуралістичної» концепції космосу з її орієнтацією на механістичність і кількісні методи. Характеризуючи роль останніх у становленні наукового пізнання, Галілей писав: «Ніколи я не стану від зовнішніх тіл вимагати що-небудь інше, ніж величина, фігури, кількість руху, що якщо б ми усунули вуха, мови, носи, то залишилися б тільки фігури, число і рух ». У зв'язку з цим відомо вислів Галілея про те, що «книга Всесвіту написана мовою математики».
Галілей вперше ввів в пізнання те, що стало характерном особливістю саме наукового пізнання - мислений експеримент, що спирається на суворе количеного-математичний опис. Галілей «втовкмачили» у свідомість свого часу (обплутане схоластичними догмами) думку про те, що наука без уявного конструюваннянування, без ідеалізації, без абстракцій, без «узагальнитичих резолюцій», що спираються на факти - це все що завгодно, але тільки не наука.
Розглядаючи складався в XVI-XVII ст. новий стиль мислення, В. В. Ільїн та А. Т. Калінкін вказують на наступні його характерні риси: «ставлення до природи як самодостатньої природному,« автоматичного »об'єкту, позбавленому антропоморфно-символимента, даному в безпосередній діяльності і підлягає практичному освоєння; відмова від принципу конкретності (наївно квалітатівістское тілісно-фізичне мислення античності та середньовіччя); становлення принципу суворої кількісної оцінки (в області соціальної - процес становлення меркантілізму, лихварства, статистики і т. д., в області научної - з успіхами винахідництва, створенням вимірювальної апаратури, жорстко детерміністських прічінноследственная типологізація явищ дійсності, елімінація телеологічних, организмических і анімістических категорій, введення каузалізма; інструментуських трактування природи та її атрибутів - просторуства, часу, руху, причинності і т. д., які механічно комбінуються поряд зі складовими всякую річ онтологічно фундаментальними формами; прораз геометризовані гомогенно-унітарної дійсності, керованої єдиними кількісними законами; визнання в динаміці універсального методу описания поведінки оточуючих явищ (не речові моделі, а формальні геометричні схеми і рівняння) ».
У цей час різко зростає інтерес не тільки до годину-тнонаучним знань, а й до загальнотеоретичних, методологічно, філософських проблем. Зростання інтересу до цих проблем був тісно пов'язаний не тільки з успіхами приватних (перш за все природних) наук, але і з їх недостатками, обмеженістю. Різні галузі науки були ще слабо розвинені. Тому про багатьох сторони природи та суспільства доводилося міркувати без достатньої кількості необхідного фактичного матеріалу та його узагальнення, будувати різні припущення, нерідко умоглядні. А цього було неможливо досягти без допомоги філософії.
У Новий час прискореними темпами розвивається процес розмежування між філософією і приватними науками. Процес диференціації нерозчленованого раніше знання йде за трьома основними напрямками: 1. Відділення науки від філософії. 2. Виділення в рамках науки як цілого окремих приватних наук - механіки, астрономії, фізики, хімії, біології та ін 3. Вичленення в цілісністьном філософському знанні таких філософських дисциплін, як онтологія, філософія природи, філософія історії,
Наука як соціокультурний феномен
гносеологія, логіка і ін Поворотним пунктом у вканому процесі послужив XVIII і перша половина XIX ст., коли, з одного боку, з філософії виділилися всі основні галузі сучасного наукового знання, і, з іншого боку, відокремлення окремих областей всередині самій філософії було доведено до відриву їх один від одного, що було притаманне особливо для поглядів Канта.
Отже, характерне для Нового часу інтенсивний розвиток продуктивних сил в умовах народжуваної капіталістичної формації, що викликало бурхливий розквіт науки (особливо природознавства), зажадало корінних змін у методології, створення принципово нових методів наукового дослідження - як філософських, так і частнонаучних. Прогрес досвідченого знання, експериментальном науки вимагав заміни схоластичного методу мислення новим методом пізнання, зверненим до реального світу. Відроджувалися і розвивалися принципи матеріалізму і елементи діалектики. Але матеріалізм того часу був у цілому механістичним і метафізичним. Найбільш великими представниками філософії та науки XVI-XVII ст. були Д. Бруно, Н. Коперник, Г. Галілей, І. Ньютон, Ф. Бекон, Р. Декарт, Д. Локк, Г. Лейбніц та інші, які, як правило, були і видатними філософами, і великими натуралістами, і математиками, поєднуючи ці «іпостасі» в одній особі.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Філософські передумови науки Нового часу
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz