Все для історика
П`ятниця, 29.03.2024, 12:30
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Програма Галілея - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Програма Галілея
Програма Галілея
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 22:03 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Перш ніж перейти до реконструкції наукової програми Галілео Галілея (1564-1642) слід зупинитися коротко на різні інтерпретації відомими істориками і філософами науки ролі великого пізанського вченого у розробці методології і філософських підстав науки. Засновник крітіцістской філософії науки К. Поппер характеризував галілеївські розуміння науки неоднозначно, а саме: у ньому простежуються три основні тенденції. З одного боку, великий Пізанський вчений тяжів до інструменталізму, згідно з яким теорії є інструментами, з іншого - до реалізму, який стверджує, що «теорії являють собою не тільки інструменти, але також - і головним чином - опису світу або його певних аспектів». Саме з цих позицій, на думку Поппера, Галілей оцінював систему Коперника, підкреслюючи її перевагу в якості інструменту для обчислення і в той же час допускаючи, що вона дає справжнє опис світу. Галілей був переконаний в тому, що вчений прагне до істинного опису світу і до істинного пояснення спостережуваних фактів. Але поряд з цими двома тенденціями Поппер вказує і на есенціалістськими мотиви Галілея, згідно з якими в науці слід прагнути до деякого остаточного пояснення за допомогою сутностей.
У цілому можна сказати, що починаючи з Галілея, природа стала представлятися людям як безмежне поле для дослідження, що користується раціональними методами. Ці методи полягають у поясненні всіх явищ природи законами механіки. Механіка дає універсальне пояснення природі.
Іншою особливістю галілеєвської образу науки є те, що створена ним нова наука оперує ідеалізованими абстрактними об'єктами (абсолютно гладка площина, абсолютно кругла сфера, абсолютно тверде тіло, абсолютний фізичний вакуум і т.п.). Безумовно, в реальному, фізичному світі нічого такого немає. Це поняття, які не можуть бути вилучені з досвіду, вони швидше його припускають. Саме ці «фіктивні» поняття, ідеалізації дозволяють осмислити та пояснити природу, ставити їй запитання і формулювати її відповіді.
Створений Галілеєм образ науки - це образ науки реалістичної. Як і Коперник, Галілей міркував не як «чистий математик», а як фізик. Він був більш фізик, ніж математик. Це означає, що для нього наука була не набором інструментів, а теорією, що дає справжнє опис і пояснення реального світу. Але така наука про дійсність можлива тому, що велика книга природи «написана мовою математики». У цьому зусиллі Галілея математизувати науку багато дослідників, як вже зазначалося, угледіли його спробу затвердити платонізм в нову науку. Математика повинна дозволити розшифрувати мову Природи.
Дана вище характеристика образу галилеевской науки дає підставу стверджувати, що «академік Линчео» був творцем, теоретиком гіпотетико-дедуктивного методу. Мабуть, це мав на увазі великий Кант, коли він у своїй «Критиці чистого розуму» писав: «Ясність для всіх натуралістів виникла тоді, коли Галілей став скачувати з похилої площини кулі ... Натуралісти зрозуміли, що розум бачить тільки те, що сам створює за власним планом, що він з принципами своїх суджень повинен йти вперед згідно постійним законам і змушувати природу відповідати на його питання, а не тягтися в неї немов на приводу, тому що в противному випадку спостереження, зроблені випадково, без заздалегідь складеного плану, не будуть пов'язані необхідним законом, тим часом як розум шукає такий закон і має потребу в ньому ».


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Програма Галілея
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz