Все для історика
Субота, 20.04.2024, 01:39
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Евристична функція - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Евристична функція
Евристична функція
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 18:23 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Істота евристичної функції полягає у сприянні приросту наукових знань, у тому числі в створенні передумов для наукових відкриттів. Філософський метод, застосовуваний в єдності з формально-логічним, забезпечує приріст знань, звичайно, у власне філософської сфері. Результатом цього є екстенсивне та інтенсивне зміна системи загальних категорій. Нова інформація може мати вигляд прогнозу. Філософія не містить у собі будь-яких заборон на спроби передбачити відкриття теоретико-світоглядного або загальнометодологічного характеру. Можливо виявлення нових загальних сторін розвитку, які будуть виражені у формулюванні досі невідомих основних або неосновних законів діалектики.
Що ж до приватних наук, то філософський метод, будучи застосованим в комплексі з іншими методами, здатний допомагати їм у вирішенні складних теоретичних, фундаментальних проблем, «брати участь» у їх передбачення. Важливе значення має участь філософії у створенні гіпотез і теорій. Ні, напевно, жодної природничо-наукової теорії, формування якої обійшлося б без використання філософських уявлень-про причинність, простір, час і ін
Загальні філософські поняття і принципи проникають в природознавство не тільки через онтологію, але також через гносеологію і регулятивні принципи приватних наук. До останніх у сфері фізичного знання відносяться принципи спостережливості, простоти і відповідності. Як вважає Е. М. Чудінов, гносеологічні принципи відіграють важливу роль не тільки в становленні фізичних теорій, і після того як теорія створена, вони зберігають значення регулятивов, що визначають характер її функціонування.
Сказане, звичайно, не охоплює всіх шляхів, напрямків, за якими філософія проникає в природничі науки; форми впливу філософії досить різноманітні. Результати такого впливу при зовнішньому знайомстві з теорією не очевидні, однак спеціальний аналіз показує, що зміст тієї чи іншої теорії базується на філософських уявленнях. Філософські принципи і поняття проникають в саму тканину науки і, беручи участь у генезі наукової теорії, залишаються в ній, функціонують як частина, як внутрішній необхідний елемент самої теорії. Аналіз виявляє, наприклад, що:
1) класична механіка побудована на логічній схемі філософського принципу причинності;
2) квантова механіка базується на общекатегоріальной структурі;
3) теорія відносності спиралася, як на свій світоглядний фундамент, на філософські поняття;
4) еволюційна теорія в біології (Ч. Дарвіна) мала своїм підставою групу світоглядних понять;
Слід звернути увагу на такий момент: вплив філософії на побудову окремих теорій не інтегрально, а фрагментарно, локально. «Проникаючою» силою володіють лише окремі ідеї, поняття (або їх групи), окремі філософські принципи. Дане явище пояснюється перш за все найвищим рівнем узагальненості наукового знання, укладеного в науковому аспекті філософії на відміну від будь-якої частини науки, і його застосуванням не до миру в цілому, а лише до фрагментів матеріальної дійсності і до окремих сторін або рівнями пізнавального відношення.
Фрагментарність впливу філософії на формування гіпотез і теорій у приватних науках має одним зі своїх наслідків своєрідний характер натуралістского світогляду.
Розгляд евристичної функції філософського методу (діалектики як методу) показує, що роль філософії в розвитку приватних наук вельми значна, особливо щодо формування гіпотез і теорій. Не завжди філософія «на очах» і далеко не завжди вона як методології на передньому краї. Конкретна наукова задача вирішується, звісно, конкретним же методом або комплексом таких методів. Філософський же метод найчастіше діє «з тилу»: через частнонаучние методи і загальнонаукові поняття. Тим не менш, без світоглядних понять і принципів неможливий розвиток науки (інше питання-які ці поняття і принципи, як вони трактуються і який характер їх впливу на науку).


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Евристична функція
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz