Все для історика
Вівторок, 16.04.2024, 19:34
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Емпіричний рівень пізнання - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Емпіричний рівень пізнання
Емпіричний рівень пізнання
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 18:22 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Як вже говорилося, найбільш загальними, «верхнім рівньому» методів є філософські - метафізичний, діалектичний, феноменологічний, герменевтичний і т. п. Що стосується загальнонаукових методів і прийомів, то тут немає загальноприйнятої їх класифікації, вона проводиться за самим різних підставах. Найбільш вдалим нам предподається підхід, відповідно до якого в структурі загальнонаукових методів і пріемов1 виділяються три рівні («згори вниз»): общелогическими, теоретичний і емпіметричний.
1. Спостереження - цілеспрямоване вивчення предметів, що спирається в основному на дані органів почуттів (відчуття, сприйняття, уявлення). У ході спостерігання ми отримуємо знання не тільки про зовнішні сторони об'єкта пізнання, але - в якості кінцевої мети - про його істотні властивості і відносини.
1 Поняття «методи» і «прийоми» часто вживаються як синоніми, але нерідко й різняться, коли методами називаючиють більш складні пізнавальні процедури, які включаютьють в себе цілий набір різних прийомів дослідження.
Загально-частнонаучние методологія. Взаємодія методів Спостереження може бути безпосереднім і опосередкованим різними приладами і технічними приствами (мікроскопом, телескопом, фото-і кінокамерою та ін) - З розвитком науки спостереження стає все більш складним і опосередкованим.
Основні вимоги до наукового спостереження: однезначности задуму; наявність системи методів і прийомів; об'єктивність, тобто можливість контролю шляхом або повторного спостереження, або за допомогою інших методів (наприклад, експерименту). Зазвичай спостереження включається в якості складової частини в процедуру експерименту. Важливим моментом спостереження є інтерпретація його результатів - розшифровка показань приладів, кривої на осцилографі, на електрокардіограмі і т. п.
Пізнавальним підсумком спостереження є опис - фіксація засобами природної і штучної мови вихідних відомостей про досліджуваному об'єкті: схеми, графіки, діаграми, таблиці, малюнки і т. д. Спостереженоня тісно пов'язане з вимірюванням, яке є процес находіння ставлення даної величини до інший однородної величиною, прийнятої за одиницю виміру. Результат вимірювання виражається числом.
Особливу трудність спостереження представляє в соціально-гуманітарних науках, де його результати в більшій мірі залежать від особистості спостерігача, його життєвих установоквок і принципів, його зацікавленого ставлення до изучаєм предмету. У соціології та соціальної психології в залежності від положення спостерігача розрізняють просте (звичайне) спостереження, коли факти і події реєструються з боку, і соучаствующее (включене спостереження), коли дослідник включається в визначенийву соціальне середовище, адаптується до неї і аналізує події «зсередини». У психології застосовується самонабванням (інтроспекція).
У ході спостереження дослідник завжди керуєтьсяся певною ідеєю, концепцією або гіпотезою. Він не просто реєструє будь-які факти, а свідомо відбирає ті з них, які або підтверджують, або спростовують його ідеї. При цьому дуже важливо відібрати найбільш репрозентатівную, тобто найбільш представницьку групу фактів у їх взаємозв'язку. Інтерпретація спостереження також завжди здійснюється за допомогою певних теоретичних положень.
2. Експеримент - активне і цілеспрямоване вмешательство у перебіг досліджуваного процесу, відповіднихющее зміна об'єкта або його відтворення у спеціально створених і контрольованих умовах. Таким образом, в експерименті об'єкт або відтворюється искусственно, або ставиться в певним чином задані приловія, що відповідають цілям дослідження. У ході експерименту об'єкт, що вивчається ізолюється від впливу побічних, затемнюють його сутність обставин і представляється в «чистому вигляді». При цьому конкретні умови експерименту не тільки задаються, а й контролюються, модернізації зіруются, багаторазово відтворюються.
Кожен науковий експеримент завжди прямує какой-небудь ідеєю, концепцією, гіпотезою. Без ідеї у голові, говорив І. П. Павлов, не побачиш факту. Дані експерименту завжди так чи інакше «теоретично навантани» - від його постановки до інтерпретації його результатів.
Основні особливості експерименту:
а) більш активне (чим при спостереженні) ставлення до об'єкта, аж до його зміни і перетворення;
б) багаторазова відтворюваність досліджуваного об'єктівта за бажанням дослідника;
в) можливість виявлення таких властивостей явищ, які не спостерігаються в природних умовах;
г) можливість розгляду явища в «чистому вигляді» шляхом ізоляції його від ускладнюють і маскують його хід обставин або шляхом зміни, варіювання усних умов експерименту;
д) можливість контролю за «поведінкою» об'єкта вислідування і перевірки результатів.
Основні стадії здійснення експерименту: плануванвання і побудова (його мета, тип, засоби, методи проведення і т. п.), контроль, інтерпретація результатів. Експеримент має дві взаємопов'язані функції: досвідчена перевірка гіпотез і теорій, а також формуванніня нових наукових концепцій. Залежно від цих функцій виділяють експерименти: дослідницькі (позовні), перевірочні (контрольні), які відтворюють, ізолюючі і т. п.
За характером об'єктів виділяють фізичні, хімічної докі, біологічні, соціальні і т. п. експерименти. Важливе значення у сучасній науці має вирішальний експеримент, метою якого є спростування однієї і підтвердження інший з двох (або декількох) Суперничає концепцій. Це відмінність щодо: експеримент, задуманий як підтверджуючий, може за результатами виявитися спростовує і навпаки. Але в любом випадку експеримент полягає в постановці конкретних питань природі, відповіді на які повинні дати інформацію про її закономірності.
Один з простих типів наукового експерименту - якість жавного експеримент, який має на меті встановити наявки або відсутність передбачуваного гіпотезою або теорією явища. Більш складний кількісний експеримент, ви є кількісне визначення будь-якого властивості досліджуваного явища.
Широке поширення в сучасній науці отри чил уявний експеримент - система розумових процедур, що проводяться над ідеалізованими об'єктами. Уявний експеримент - це теоретична модель реальних експериментальних ситуацій. Тут учений оперирілої не реальними предметами і умовами їх существованя, а їх концептуальними образами.
Все ширше розвиваються соціальні експерименти, котрі сприяють впровадженню в життя нових форм соціальної організації та оптимізації управління суспільством. Об'єкт соціального експерименту, в ролі якого виступає певна група людей, є одним з учасників експерименту, з інтересами якого доводиться рахуватися, а сам дослідник виявляється включеним в досліджувану їм ситуацію.
3. Порівняння - пізнавальна операція, що лежить в основі суджень про подібність або відмінність об'єктів. З допомогою порівняння виявляються якісні і кількісніні характеристики предметів. Порівняти - це зіставлення навіть одне з іншим з метою виявити їх співвідношення. Простий і важливий тип відносин, що виявляються шляхом порівнання, - це відносини тотожності і відмінності. Слід мати на увазі, що порівняння має сенс тільки в сукупностіності «однорідних» предметів, що утворюють клас. Зрівняння предметів у класі здійснюється за ознаками, істотним для даного розгляду, при цьому поперед предмети, порівнювані за однією ознакою, можуть бути непорівнянні за іншому.
Порівняння є основою такого логічного прийому, як аналогія (див. далі) і є вихідним пунктом порівково-історичного методу. Це той метод, за допомогою якого шляхом порівняння виявляється загальне і особливе в історичних та інших явищах, досягається за знання різних ступенів розвитку одного і того ж явлення або різних співіснуючих явищ. Цей метод дозволяє виявити і зіставити рівні в розвитку вивчаємого явища, що відбулися зміни, визначити тенденції розвитку.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Емпіричний рівень пізнання
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz