Все для історика
П`ятниця, 29.03.2024, 01:21
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Фази (етапи) творчого процесу - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Фази (етапи) творчого процесу
Фази (етапи) творчого процесу
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 18:10 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
А. Пуанкаре розрізняє чотири фази творчого процесу: перша підготовча, друга - інкубації або дозрівання, третя - осяяння або інсайту і четверта - перевірки.
Перша фаза творчості не починається з фактів. Вона починається з усвідомлення проблеми. Факти і ситуації, з яких випливає проблема, як правило, доступні багатьом. Але оцінити їх і сформулювати на основі їх аналізу проблеми можуть лише деякі підготовленим до нього. Вміння відчувати, знаходити і ставити проблеми - одна з основних рис творчого мислення. І все ж об'єктивні джерела творчих проблем піддаються аналізу. Часто їх джерелом є порожня цікавість і розвага. Наприклад, мікроскоп винайшли не біологи чи медики, а точильники стекол. Творчі проблеми пов'язані з усякого роду технічними винаходами. Творчі проблеми формулюють і при усвідомленні протиріччя між знаннями і дійсністю. Наприклад, астрономи роками ламали голову над питанням, чому закони Ньютона добре описують рух усіх планет по їх орбітах за винятком Меркурія, виявляв певні незначні відхилення.
Одним з джерел творчих проблем є усвідомлення того, що положення, які оцінюються багатьма, як справжні, є помилками. Хоча вони і не суперечать фактам, але є помилковими. Так люди довго помилялися щодо пристрої світобудови, вважаючи, що в його центрі знаходиться Земля. Система Птоломея, досить непогано (хоча й складно) описується рух планет, підтримувала такі подання. і лише усвідомлення М. Коперником їх помилковості дозволило йому створити геоцентричну картину світу.
Нарешті, творчі проблеми можуть виникати з прагнення знайти новий і вельми цікавий метод узагальнення наявної інформації. Так, Ейнштейн не робив експериментів, не збирав нової інформації. Єдине, чому він сприяв, - це новому підходу до інформації, доступної всім і кожному.
Творча проблема відрізняється від простого питання, утруднення (так перекладається з грецької термін "проблема") тим, що для її рішення немає заздалегідь заданого методу. Його знаходять у процесі пошуку рішення. Будь-який пошук припускає наявність багатьох варіантів, шляхів, станів. Мета пошуку полягає у відборі кращого з багатьох порівнянних за результатом варіантів. Свідомий пошук можливих шляхів вирішення проблеми є продовженням підготовчої фази творчості. Якщо вдається точно визначити, що собою являє найкращий варіант, то стає можливим найпростіший спосіб пошуку - свідомий перебір варіантів. І хоча про цей метод сказано чимало засуджують слів, тим не менше їм широко користуються і вчені, і винахідники, і детективи. Так, Пауль Ерліх (1834-1915), найбільший німецький вчений і нобелівський лауреат скрупульозно вивчив властивості 605 препаратів, що містять миш'як, перш ніж знайшов знаменитий "препарат 606". Але і після цього він не припиняв пошуку, синтезував і вивчив ще 308 сполук заради того, щоб ввести в медичну практику "препарат 904".
Якщо оптимальний варіант пошуку піддається математичному вираженню, то до пошуку звичайно підключають комп'ютер. Сьогодні комп'ютери - незамінні помічники творчого мислення особливо в тих випадках, коли обсяг обчислювальної роботи або перебір варіантів пошуку перевищує людські можливості.
Одним з найбільш ефективних способів пошуку варіантів розв'язання проблеми, вважає Гельмгольц, є розгляд її з усіх боків так, щоб можна було свідомо врахувати і розглянути всі можливі ускладнення і варіанти.
"Отже, творити - це означає вибирати, це означає розрізняти". Але творчий процес тим і відрізняється, що в пошук і оцінку варіантів вирішення проблеми владно вторгається інтуїція. Творчий розум як би автоматично, підкоряючись підсвідомого відчуття, відкидає не потрібні комбінації. "Безплідні комбінації, - пише Пуанкаре, - навіть не приходять на думку винахідникові. У межах його свідомості з'являються комбінації тільки дійсно корисні і народу з цим кілька інших, які він відкидає згодом, але які носять до деякої міри характер корисних комбінацій ".
У творчому процесі свідомий пошук дуже рідко завершується вирішенням проблеми. Як правило, настає такий момент, коли всі доступні методи випробувані, а результату немає. З усвідомлення цього моменту починається друга фаза творчого процесу - фаза інкубації або дозрівання, "Загальновідомо, - читаємо ми в Дьюї, - що після довгої роботи над інтелектуальної темою розум перестає функціонувати з готовністю. Він явно йде второваною дорогою... перестають з'являтися нові думки. Розум, як говорить прислів'я, "ситий по горло". Ця умова є попередженням для звернення свідомого уваги рефлексії на що-небудь інше. Після того, як розум перестав бути зайнятим проблемою, усвідомлення послабило своє напруження, починається період інкубації ".
Тимчасове відволікання від проблеми сприймається як відпочинок дослідника. "Але з більшою впевненістю можна припустити, - пише Пуанкаре, - що цей відпочинок був наповнений несвідомої роботою", підсумком якої часто є підсвідомо зроблений евристичний вибір. "Матеріал, - пише Дьюї, - перегруповуються сам, факти і принципи розподіляються по своїх місцях, безлад перетворюється на впорядкованість і часто до такого ступеня, що проблему по суті вирішується".
Третя фаза творчого процесу фаза інсайту, раптового осяяння, емоційно яскравого усвідомлення потрібного рішення, "Еврика" повністю відноситься на рахунок інтуїції і часто протиставляється логічному мисленню. Російський математик В. Стеклов зазначав, що творчий процес відбувається несвідомо. Формальна логіка тут ніякої участі не бере, істина видобувається не ціною умовиводів, а саме почуттям, яке ми називаємо інтуїцією. Вона (істина) входить у свідомість без жодного доказу. Знайдене несвідомої роботою творче мислення рішення проблеми раптом усвідомлюється настільки очевидним, що доводиться лише дивуватися, як воно раніше не спадало на думку.
Критична оцінка інтуїтивної здогадки перевірка її правильності або верифікація становить зміст четвертої фази творчого процесу. Перевірка необхідна, тому що інтуїція підводить значно частіше, ніж це прийнято розповідати. Помилкові інтуїтивні висновки зазвичай в автобіографічні записки не потрапляють. У процесі перевірки інтуїтивно отримані результати впорядковують, їм надають струнку логічну форму. Інтуїція поступається місцем логіці.
Для перевірки знайденого рішення часто прагнуть побудувати ланцюжок міркувань, щоб простежити логічний шлях від припущення до відправної точки зору. Іноді буває корисним надходити навпаки: за відправну точку зору взяти проблему, а потім спробувати побудувати ланцюжок міркувань, що обґрунтовують знайдену здогад. Якщо той чи інший шлях виявляється логічним, то це дає досить вагомі підстави вважати знайдене рішення правильним. Іноді логічна перевірка полягає в тому, що будується нова теорія, яка включає в себе як граничний випадок колишню теорію, але пояснює факти, які не могла пояснити ця колишня теорія. Так, теорія відносності пояснила деякі незначні відхилення в русі Меркурія по своїй орбіті, що не могла зробити теорія Ньютона.
Існують інші більш ефективні, хоча й більш трудомісткі методи перевірки. В області технічної творчості найпростіший спосіб полягає в побудові зразка. Адже технічний пристрій або працює або не працює. У цьому випадку легко встановити і ступінь ефективності знайденого рішення. Інший спосіб полягає у відтворенні явищ, над яким билася творча думка, в штучних умовах, в досвіді, експерименті. Часто, щоб перевірити здогад, з неї логічним шляхом виводять слідства про нові можливі факти, а потім шукають підтвердження цих висновків у досвіді, експерименті.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Фази (етапи) творчого процесу
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz