Все для історика
Вівторок, 30.04.2024, 06:38
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Спеціфіка субєкт-обєктивних відношень у соціальному пізнанні - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Філософія науки » Спеціфіка субєкт-обєктивних відношень у соціальному пізнанні
Спеціфіка субєкт-обєктивних відношень у соціальному пізнанні
EkzorДата: Неділя, 08.01.2012, 18:04 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Пізнання як властивість суб'єкта, що формується на основі людської діяльності і суб'єктно-суб'єктних відносин. Це і властивість суспільства в цілому.
Суб'єкт - носій будь-якої діяльності, зокрема пізнавальної (суб'єкт пізнання). Будь-яка людина пізнає. Буденний досвід нерідко грає важливу роль в розвитку науки.
Суб'єкт може бути не тільки індивідуальним, а й колективним: соціальні групи, класи, нації, суспільство в цілому. Для науки головне - колективний суб'єкт.
Якісні характеристики суб'єкта пов'язані з середовищем, формами соціальних відносин і пізнання (політичне пізнання і т. д.).
Об'єкт - людина і світ навколо нього, залучені в сферу діяльності. Поняття матерії ширше, об'єкт передбачає зв'язок із суб'єктом. Об'єкт пізнання - та частина реальності, яка втягнута в пізнавальні відносини. Науковий об'єкт формується в ході наукової діяльності.
Суб'єктно-об'єктні відносини.
Категорія практики. Початок - роль праці в діяльності людини, в тому числі в пізнавальній. З епохи Просвітництва. Практика - доцільна матеріальна діяльність, основа суб'єктно-об'єктних відносин → похідна від практичної діяльності, пізнавальна функція.
1) Сфери людської свідомості: пізнавальна і емоційно-мотивувальна.
2) Виділяється об'єкт пізнання.
3) Практична діяльність - не тільки матеріальне виробництво, а й соціальні відносини → відбувається уподібнення суб'єкта об'єкту. Тварини пристосовуються до середовища за допомогою природних органів, людина змінює середовище (знаряддя праці, машини), активне освоєння середовища.
Пізнавальна діяльність як здатність людини відображати навколишню дійсність. Перехід від зовнішнього уподібнення до внутрішньої пізнавальної діяльності. Категорія відображення була в Епікура, стоїків, Декарта, Маркса, Гегеля (тільки навпаки, речі - образи ідей).
Відображення.
Теорія відображення: знання як образ дійсності (гносеологічний оптимізм).
Репрезентативна концепція - теорія символів і знаків (Берклі, Юм, Кант): знання - це знак, не образ.
Знак - матеріальне явище, яке щось представляє, але не має спільних властивостей з акредитуючою предметом.
Пізнавальний образ - не тільки результат, а й процес. Реальність для людини постає у вигляді проблеми, яку вирішує людина. За допомогою образу свідомість звільняється від деяких матеріальних властивостей первинного об'єкту → глибше пізнання (наприклад, сконструювати зворотний розвиток подій, від теперішнього до минулого).
Віддзеркалення і суб'єктно-суб'єктні відносини: пізнання не ведеться поодинці, треба враховувати людські взаємини, обмін знаннями.
• культурно-ціннісне обрамлення пізнання.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Філософія науки » Спеціфіка субєкт-обєктивних відношень у соціальному пізнанні
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz