Все для історика
Четвер, 18.04.2024, 12:54
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Визначення назви землі Середньої Наддніпрянщини - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Середньої Наддніпрянщини » Визначення назви землі Середньої Наддніпрянщини
Визначення назви землі Середньої Наддніпрянщини
EkzorДата: Середа, 04.01.2012, 17:34 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Щодо території, яка визначена в темі дослідження, літописні джерела, ДОСЛІДНИКИ історії України вживали різноманітні назви, зокрема, "земля Руська", "Киевская волость", "Київська земля".
Термін "Середнє Подніпров'я", почав вживатися дослідниками, насамперед, щодо природи козацтва, без виокремлення його як по території, так і по особливостях економічного, суспільно-політичного розвитку місцевого населення.
Праця М.С. Грушевського "Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця XIV сторіччя" є важливою. У цій праці вживається назва, визначаються кордони і територія Київської землі, центром якої був Київ. Однак і тут термін " Київська земля" , як підкреслює сам історик, вживається в широкому, розширеному значенні, оскільки в ті часи, які досліджує М. С. Грушевський, літописи пишуть і про "Київську волость", і "Київську область", що більше належали до околиць Києва [6,5].
В літописах зустрічаємо назви, крім вказаних: Київська сторона, Київщина, Низовська земля. М. Грушевський, посилаючись на літопис, робить висновок, що Київська земля складається, головним чином, із земель полян і древлян.
В давніх літописах неодноразово вживається назва "Полянська земля", що відноситься до південних околицей Київщини.
Поняття "Руська земля" однозначно літописцем ототожнюється з землею полян. В літописах термін "Руська земля ", а її мешканці носили назви "руси ", "русини ", "русичі", "русь", а також "погани ", інколи "християни ". М.Тихомирон, В.Мавродін, П.Толочко, роблять висновок, що в основному термін "Руська земля " вживався переважно до земель Середнього Подніпров’я. Літописці, для назв окремих частин середньої Наддніпрянщини вживають також терміни "Переяславська земля, "волость", "Поросся" та "Посулля", підкреслюючи їх важливість для Київської держави.
В різні часи ця територія мала свої локальні назви: "південні околиці Київської землі". "Переяславська волость". "Полянська земля". "Поросся ". "Посулля ". "Подніпров 'я ". "Руська земля", в козацькі часи "волость". Вже пізніше, і, насамперед в працях дослідників, почало широко вживатися назва "Середнє Подніпров'я", яка сьогодні вживається в занадто розширеному значенні. Палким прихильником визначення Середнього Подніпров'я у більш вузькому значенні цього словосполучення був М.Максимович, тим самим він повернувся до оцінки території, яка була закладена в літописах, саме він, на наш погляд, започаткував діяльність по глибокому вивченню цієї самобутньої землі.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Середньої Наддніпрянщини » Визначення назви землі Середньої Наддніпрянщини
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz