Все для історика
Четвер, 25.04.2024, 20:44
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Літописні міста Середнього Подніпров’я - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Середньої Наддніпрянщини » Літописні міста Середнього Подніпров’я
Літописні міста Середнього Подніпров’я
EkzorДата: Середа, 04.01.2012, 17:17 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У писемних джерелах періоду Київської держави згадуються укріплення і замки, великі міста-фортеці, що розміщувалися на Седньому Подніпров'ї. Вони були центрами оборони, ремесла, торгівлі. Слід відзначити, що за кількістю міст, згаданих у літописах, Територія Середнього Подніпров'я займає одне з провідних місць серед інших територій Київської держави.
Серед найвідоміших міст, описаних літописцями, - місто Родень, вперше згадується під 980 роком. Місто було резиденцією особливо заможних феодалів. Особливо цінними є знайдені 12 скарбів з дорогоцінними прикрасами із золота і срібла.
Канів у літописах вперше згадується під 1144 роком у зв'язку із заснуванням тут церкви Святого Юрія, яка пізніше стала називатися Успенським собором. "У той же рік (1144) закладена була церква канівська святого Георгія (Побідоносця) Всеволодом-князем, місяця червня в дев'ятий день" так записав літописець про цю подію. Однак існують твердження про існування Канева ще в XI ст. Воїнь згадується в "Повісті минулих літ" під 1055 роком. " У той рік зимою пішов Всеволод на торків до (города) Воїня і переміг торків". Більше трьох століть місто стояло на сторожі південних рубежів Київської держави. Існує декілька версій щодо розташування літописного міста Воїнь. Однак, ми схиляємося до тверджень В.Довженка, М. Барсова, О.Погодіна, що місто розташовувалося на правому березі Сули на відстані близько 2 км від злиття її з Дніпром. Літописець показує Воїнь також в 1079, 1110 роках. У 1184 році його спалили половці.
Про Пісочин літописець вперше згадує під 1092 р. Місто відігравало роль міцного вузла оборони в системі надсупійської стратегічної лінії на південних кордонах Київської держави. Желні згадується під 1116 р. в Іпатіївському літописі. "Ярополк же поставив город Желні дручанам, яких він забрав був у полон", так пише літописець. Місто було опорним пунктом для захисту південно-східних кордонів Русі. На такій локалізації цього міста стояли історики О.Погодін, М.Максимович.
Місто знаходилося на правому березі Сули, нині залишки городища віднайдені поблизу села Жовнине Чорнобаївського району Черкаської області. Опорним містомна Росі був Корсунь, який згадується від 1032 року у зв'язку із спорудженням міст-фортець Пороської лінії Ярославом. Вперше літописець згадує про місто Заруб в 1096 році, коли Святополк і Володимир воювали з половцями. Руські дружинники "прийшли до города Заруба, і тута перебрели ріку." Про зарубський брід літопис згадує у зв'язку з перемогою хана Боняка над торками і берендеями у 1105 році. На лівому березі Дніпра на річці Супій ліпосець згадує іще про одне місто, яке носило назву Дубники. У році 1155 "прийшли знову половці (по викуп) за мир і стали по город Дубницю і аж до верхів'я ріки Супою". Місто Дубниця знаходилося поблизу правого берега устя Супою. Нині віднайдені залишки городища поблизу села Бубнівська Слобідка Золотоніського району Черкаської області. Іпатіївський літопис згадує поселення Ташань від 1146 року, як укріплений пункт, що споруджений для захисту Переяславської землі. Про місто Римів літописець згадує від 1185 року в час походу Ігоря Святославовича на половців.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Середньої Наддніпрянщини » Літописні міста Середнього Подніпров’я
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz