Все для історика
Середа, 24.04.2024, 20:58
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Історичні джерела про становище населення Середньої - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Історія Середньої Наддніпрянщини » Історичні джерела про становище населення Середньої (Наддніпрянщини після Ординації Війська Запорізького)
Історичні джерела про становище населення Середньої
EkzorДата: Середа, 04.01.2012, 17:02 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
1 березня 1638 року – Ординація війська реєстрового, перебуваю чого на службі Речі Посполитої. Ліквідація привілеї реєстрового козацтва. Знищувалися права козаків на обрання старшин. Реєстр обмежувався 6 тисячами.
Слід зазначити, що в нашому розпорядженні досить обмежені джерельні дані про стан населення Середнього Подніпров'я в 1638-1648 рр. Однак навіть вони дають нам змогу реконструювати обстановку того часу і зробити відповідні висновки". Так, у літописі Самовидця вказується, що козацьке насе¬лення цього краю не мирилося з наростанням економічних утисків, що призвело до значного протистояння, аж до збройної боротьби. Він вказує, що козацьке населення примушували до панщини. Далі автор стверджує, що плата реєстровим козакам систематично не виплачувалася. Трофеї, здобуті козаками у походах на Крим, відбиралися. Самовидець вказує і на свавілля, що чинилися в цей час з боку орендарів-євреїв в містах та містечках. Автор розглядає факти поборів та хабарів, які вимагали від козаків-уходників польські комісари та їх помічники.
У Самійла Величка ми знаходимо ще одну з причин невдово¬лення населення Середнього Подніпров'я в добу "золотого деся¬тиріччя". Мова йде про порушення обіцянок польськими владними структурами щодо учасників козацько-селянських повстань. Він вказує "поляки ж не дотримавши обіцянки помилувати козацьку старшину, всіх до одного скарали. Потім на Сеймі вони позбавили козаків будь-якої свободи. Важливим є висновок С. Величка про те, що до найголовніших причин загострення соціально-економічної, політичної ситуації напередодні Визвольної війни є перегляд, а то й просто ігнору¬вання, козацьких привілеїв.
У Григорія Граб'янки знаходимо іще окремі посили на причини загострення ситуації напередодні Визвольної війни. Так, він вказує, що в час "золотого десятиріччя" знову посилився тиск на православну церкву.
До речі, про посилення утисків єврейських орендарів на українське населення в 1638-1648 роках, як одну із важливих причин Визвольної війни, вказують не лише українські козацькі літописи, а й іноземні автори і, зокрема, єврейський хроніст Н. Ганновер. Дослідник його творчості Боровий С. Я. цитує цього автора: "православний народ усе більше впадав у злидні, зробився зневаженим і ницим й перетворився у кріпаків та слуг поляків і навіть - окремо скажемо – євреїв.
Підтвердження раніше згаданих причин знаходимо також в "Історії Русів". Автор в емоційній формі показує розправу поль¬ської шляхти над учасниками бунтів після повстання Я. Остря-нини. Він вказує, що поляки колесували Я. Острянину, обозного Сурмила, полковників Недригайла, Боюна та Риндича, розіп'яли полковників Гайдаровського, Бутрима, Запалія, обозних Кизиму та Сухаревського. Описані також жорстокі кари українських оса¬вулів, хорунжих, старшин, які були прибиті до дощок, облиті смолою та спалені на повільному вогні, роздерті залізними кігтями, четвертовані. Переслідувань зазнали і жінки та діти повсталих.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Історія Середньої Наддніпрянщини » Історичні джерела про становище населення Середньої (Наддніпрянщини після Ординації Війська Запорізького)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz