Все для історика
П`ятниця, 19.04.2024, 23:02
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Дайте стислу характеристику центральних державних архівів - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Архівознавство » Дайте стислу характеристику центральних державних архівів
Дайте стислу характеристику центральних державних архівів
EkzorДата: Субота, 24.12.2011, 21:06 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Про¬відна роль у формуванні НАФ та забезпеченні його збереженості належить центральним державним архівам. Вони створюються за рішенням Кабінету Міністрів України для постійного збері-гання документів Національного архівного фонду загальнодер¬жавного значення відповідно до свого профілю, виконання зав¬дань та функцій держави з управління архівною справою і ді¬ловодством.
Найважливіші документи Національного архівного фонду, присвячені новітній історії України (після 1917 р.), зосереджені в Центральному державному архіві вищих органів влади і Управління (ЦДАВО) України. Він організований в Харкові наприкінці 1945 р. В1970 р. архів було передислоковано до Киє¬ва. Переважна біль¬шість документів архіву відклалася як спадщина органів дер¬жавної влади і управління радянської доби. У сховищах ЦДАВО України зберігаються документи державних органів освіти, культури, мистецтва, особові фонди державних і гро¬мадських діячів, учених. Архів має понад 3 тис. фондів, близько 2 млн. справ, відповідний довідковий апарат.
Винятково цінні та унікальні документи й колекції зосеред¬жені в сховищах Центральних державних історичних архівів у Києві та Львові. ЦДІАК України бере свій початок з 1852 р. ЦДІАК України зосередив у своїх фондах документи з 1369 до 1917 рр. Вони стосуються перебування українських земель у складі Литовсько-Руської держави, під владою Литви і Польщі, містять цінну інформацію про зародження українського козацтва, його боротьбу за націо¬нальне визволення і державність. Важливими документальними збірками є архів Коша Запорозької Січі, документи Генеральної військової канцелярії, Малоросійських колегій та ін. У ЦДІАК України зберігається понад 40 колекцій мікрофіль¬мів документів з української історії ХУІ-початку XX ст., вияв¬лені під час підготовки до видання збірників документів, оригі¬нали яких зберігаються в архівах Москви, Санкт-Петербурга, у рукописних колекціях зарубіжних бібліотек. Архів має доско¬налий довідковий апарат: інвентарні книги, систематичний, гео¬графічний та іменний каталоги, огляди фондів за тематикою, різні покажчики, бази даних.
Певну специфіку має Центральний державний історичний архів України у Львові, заснований як Центральний державний архів давніх актів у 1939 р. на базі Львівського архіву давніх ак¬тів. Тут зберігається 800 фондів. Унікальну цінність мають колекції карт і планів Львова XVI -XVII ст., інших міст, України в цілому. У фондах Львівського братства представлено документи про розвиток культури, освіти та мистецтва
Скарбницею документів та пам'яток новітньої політичної історії України є Центральний державний архів громадських об'єднань (ЦДАГО) України, створений 1991 р. на базі Пар¬тійного архіву Інституту історії партії при ЦК КПУ. Основний масив колекції архіву ста¬новлять документи комуністичної партії України, обласних парторганізацій. Тут представлено документи інших політичних партій, зокрема української комуністичної партії, партії "бороть¬бистів", українських соціалістів-революціонерів та ін. Архів має автоматизовану інформа¬ційну систему і банк даних про учасників партизанського руху в Україні, тематичні покажчики, тісно взаємодіє з джерелами комплектування - громадськими об'єднаннями, політичними партіями, товариствами як майбутніми фондоутворювачами, надає їм допомогу в організації діловодства.
Центральний державний кінофотофоноархів (ЦДКФФА) України імені Г. С. Пшеничного було засновано в Києві 1932 р. Унікальність архіву полягає в збиранні, обліку і зберіганні аудіовізуальних документів. Вони дозволяють простежити і прогрес у галузі аудіо- та відеотехніки. Зібрані у фондах архіву документи віддзеркалюють історію розвитку продуктивних сил України, будівництво промислових підприємств, електростанцій, модернізації сільського госпо¬дарства, здобутки у сфері науки, освіти, культури та мистецтва. Кінофотодокументи зафіксували багатьох діячів української культури: О. Довженка, Л. Курбаса, П. Ти¬чину, А. Малишка, В. Сосюру, М. Рильського, Ю. Яновського; видатних учених: А. Кримського, В. Вернадського, С. Корольова, В. Глушкова, Б. Патона та ін. Загалом у фондах архіву зберіга¬ється понад 50 тис. кінодокументів, ЗО тис. фотодокументів і стіль-ки ж фонодокументів, систематичні та іменні покажчики і ката¬логи.
Виразну специфіку має і Центральний державний архгв-музей літератури і мистецтва (ЦДАМЛМ) України, заснований 1968 р. для збирання й зберігання документів і використання архівної інформації з історії української культури, літератури і мистецтва. Архів комплектується документами установ куль¬тури і творчих спілок та документами особового походження діячів літератури і мистецтва. Особливість ЦДАМЛМ України зумовлена й тим, що пере¬важну більшість його фондів становлять особові фонди відомих Діячів літератури та мистецтва: П Тичини, А. Головка, О. Гончара, П. Панча, М. Рильського, В. Сосюри, Ю. Яновського, І. Сенчен-ка, В. Еллана-Блакитного, Ю. Смолича, А. Малишка та ін. Архів має понад тисячу фондів, майже 200 тис. одиниць зберігання та понад 3 тис. музейних експонатів. Його фонди впорядковано, описи уніфіковано, є систематичний та іменний каталоги.
1989 р. у Харкові створено Центральний державний науково-технічний архів України для зберігання науково-технічної до¬кументації, що об'єктивно відображає історію розвитку науки і техніки: проектів спорудження найважливіших об'єктів палив¬но-енергетичного комплексу, підприємств важкої промисловості. В архіві зосереджено проектну документацію повоєнної відбудови Хрещатика в Києві, спорудження метро¬політену, житлових комплексів тощо. Документальна база архіву використовується у наукових дослідженнях з історії науки і тех¬ніки і під час розроблення проектів реконструкції, перепрофілювання підприємств, при повторному проектуванні тощо.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Архівознавство » Дайте стислу характеристику центральних державних архівів
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz