Все для історика
Вівторок, 16.04.2024, 13:01
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Міжнародні відносини в період 1930-х років і напередодні - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (всесвітня історія, 4 курс) » Міжнародні відносини в період 1930-х років і напередодні (Другої світової війни)
Міжнародні відносини в період 1930-х років і напередодні
WARNINGДата: Четвер, 06.06.2013, 11:03 | Повідомлення # 1
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Репутація: 1
Статус: Offline
Прихід Гітлера до влади

У 20-их роках на політичній арені Німеччині з'явилася нова, до тих пір нікому не відома фігура - Адольф Гітлер. Будучи по народженню австрійцем, він був німецьким патріотом. Коли почалася війна, він пішов добровольцем у німецьку армію і дослужився до чину капрала. В кінці війни, під час газової атаки, він тимчасово осліп і потрапив в госпіталь. Там, у своїх роздумах він пояснював своє нещастя з поразкою Німеччини. У пошуках причин цієї поразки він прийшов до висновку, що воно стало наслідком зради з боку євреїв, підривали фронт своїми інтригами, і підступів більшовиків - учасників "світового єврейського змови".

У вересні 1919 року Гітлер вступив в Німецьку робітничу партію. Через рік він уже став її вождем - "фюрером". У 1923 році окупація французами Рурської області викликало обурення німецького народу і сприяла зростанню партії Гітлера, яка стала з тих пір називатися Націонал-соціалістичної.

Після невдалої спроби захопити владу в Баварії, Гітлеру довелося просидіти 13 місяців у в'язниці, де він написав свою книгу "Mein Kampf" ("Моя Боротьба").

Популярність Гітлера швидко зростала. У 1928 році у нього в Рейхстазі (парламенті) було 12 депутатів, а в 1930 вже 230.

У той час Гінденбургу було вже за 80 років. Керівники генерального штабу, повинні були підшукати йому заступника. Так як Гітлер прагнув до тієї ж мети, що і вони, то їх вибір зупинився на ньому. У серпні 1932 року Гітлер був неофіційно запрошений до Берліна. Після зустрічі з ним Гінденбург сказав: "Ця людина в ролі канцлера? Я призначу його поштмейстером, і він може лизати марки з зображенням моєї голови". Тим не менш, 30 квітня 1933 голи, хоча й неохоче, Гінденбург погодився призначити його канцлером.

Через два місяці Гітлер відкрив перший Рейхстаг III Імперії, на наступний день більшість (441 проти 94) депутатів дало йому на чотири роки надзвичайні, необмежені повноваження.

У 1929 році в США, після епохи економічного процвітання, несподівано вибухнув найтяжчу кризу. Дуже швидко він поширився по всьому світу, не обминув він і Німеччину. Закрилося багато фабрик і заводів, кількість безробітних досягла 2.300.000. Німеччина стала нездатною виплачувати репарації.

Коли в квітні 1932 року зібралася в Женеві міжнародна конференція з роззброєння, німецькі представники стали домагатися скасування репараційних платежів. Отримавши відмову, вони зажадали скасування всіх обмежень озброєння. Не отримавши згоди і на цю вимогу, вони покинули конференцію. Це викликало переполох серед представників західних держав, які доклали всіх зусиль, щоб повернути німецьку делегацію. Коли Німеччини запропонували рівність у озброєнні з іншими державами, її делегація повернулася.

У березні 1933 року англійський уряд запропонувало так званий "План Макдональда", згідно з яким французька армія повинна бути скорочена з 500 до 200 тис., а німецька може бути збільшена до тієї ж чисельності. Так як Німеччині було заборонено мати військову авіацію, то союзні держави повинні були скоротити свою до 500 літаків кожна. Коли Франція стала вимагати 4-річної відстрочки для знищення свого важкого озброєння, Гітлер наказав німецької делегації не тільки залишити конференцію, але і Лігу націй.

Отримавши владу, Гітлер не зволікаючи взявся за здійснення своєї ідеї - об'єднання всіх німецьких народностей в одну державу - Велику Німеччину. Першим об'єктом його домагань стала Австрія. У червні 1934 року він зробив спробу захопити її. Але спалахнуло повстання нацистів незабаром було придушене, і Гітлер вирішив тимчасово відступити. 9 березня 1935 уряд офіційно повідомив про створення військово-повітряних сил, а 16-го про введення загальної військової повинності. У цьому ж році Італія перейшла на бік Німеччини і захопила Абіссінію.

Після введення загальної військової повинності, особливої ​​угоди з Англією, Німеччина отримала право відновити військовий флот з підводними човнами. Таємно створена військова авіація вже зрівнялася з англійською. Промисловість відкрито виробляла озброєння. Все це не зустрічало серйозної протидії з боку західних країн і США.

7 березня, о 10 годині ранку, був підписаний договір про демілітаризацію Рейнської області, а через 2 години після цього, за наказом Гітлера, німецькі війська перейшли межі цієї області і зайняли в ній всі головні міста. До середини 1936 року всі незаконні дії Гітлера спиралися виключно на нерішучість Франції та Англії і самоізоляцію США. У 1938 році становище стало іншим, - Німеччина могла тепер покладатися на перевагу своєї військової потужності, що працює на повну потужність військову промисловість, і на союз з Італією. Цього було достатньо, щоб приступити до захоплення Австрії, яка була потрібна не тільки для здійснення частини його плану - об'єднання всіх німецьких народностей, а й відкривала йому двері до Чехословаччини і Південну Європу. Після відповідного дипломатичного тиску, Гітлер пред'явив ультиматум, який був відкинутий. 11 березня 1938 німецькі війська перейшли австрійський кордон. Після заняття Відня Гітлер проголосив приєднання Австрії до Німецької Імперії.

Щоб з'ясувати боєздатність Червоної армії, влітку 1938 року японці спровокували прикордонний інцидент в районі Владивостока, який перейшов в даний бій, що тривало близько двох тижнів, що закінчилося тим, що японці відступили, і було укладено перемир'я.

У травні 1939 року, щоб перевірити радянсько-монгольську обороноздатність, японці вторглися в межі Монголії. Радянське командування, що знаходилося в 120 км. від місця військових дій, керувало операціями мляво і невміло. Коли ж командування було доручено генералу Жукову, становище змінилося. Після 4-хмесячних запеклих боїв Жукову вдалося оточити і знищити головні сили противника. Японці запросили світу.

Напружена обстановка на Далекому Сході змусила поради тримати там 400.000-у армію.

Переговори Англії і Франції з фашистською Німеччиною

Не дивлячись на наростаючу небезпеку німецької та японської агресії, правлячі кола Англії, Франції та США намагалися використати Німеччину і Японію для боротьби проти Радянського Союзу. Вони хотіли з допомогою японців і німців знищити або хоча б значно послабити СРСР і підірвати його подальше посилення впливу. Саме це і стало однією з головних причин, що зумовили проведення правлячими колами західних держав політики "умиротворення" фашистських агресорів. Реакційні уряди Англії та Франції за підтримки Сполучених Штатів намагалися домовитися з гітлерівською Німеччиною за рахунок СРСР, а також держав Південно-Східної Європи. Найбільшу активність проявила при цьому Англія.

Англійське уряд прагнув укласти двосторонню англо-німецька угода. Для цього воно було готове надати довгострокові позики, домовитися про розмежування сфер впливу і ринків збуту. Курс на змову з Гітлером особливо активізувався після приходу до влади Н. Чемберлена. У листопаді 1937 року британський прем'єр направив до Німеччини свого найближчого співробітника лорда Галіфаксу. Запис бесіди Галіфаксу з Гітлером у Оберзальцберге 19 листопада 1937 свідчить, що уряд Чемберлена було готове надати Німеччині "свободу рук у Східній Європі", але за умови, щоб Німеччина обіцяла здійснювати перекроювання політичної карти Європи на свою користь мирним шляхом і поступово. Під цим малося на увазі, що Гітлер зобов'яжеться погоджувати з Англією свої загарбницькі задуми щодо Австрії, Чехословаччини, і Данцига.

Незабаром після цієї бесіди Галіфаксу з Гітлером англійське уряд запросив до Лондона французького прем'єр-міністра Шота і міністра закордонних справ Дельбоса. Останнім було заявлено, що підтримка, яку Франція вважає надавати Чехословаччини по пакту про взаємодопомогу, виходить далеко за межі того, що схвалюється в Англії. Таким чином, уряд Чемберлена початок чинити тиск на Францію з метою її відмови від зобов'язань по пакту про взаємодопомогу з Чехословаччиною. У Лондоні не без підстав вважали, що пакти про взаємодопомогу, які мала Чехословаччина з Францією та СРСР, зміцнювали її міжнародні позиції і тому уряд Чемберлена проводило тактику, спрямовану на підрив цих пактів.

Політика пособництва гітлерівської агресії в Європі мала на меті не тільки "утихомирити" Гітлера і спрямувати агресію фашистської Німеччини на Схід, але й домогтися ізоляції Радянського Союзу.

29 вересня 1938 була скликана так звана Мюнхенська конференція. На цій конференції Даладьє і Чемберлен без участі представників Чехословаччини підписали договір з Гітлером і Муссоліні. За Мюнхенської угоди Гітлер домігся здійснення всіх своїх вимог, пред'являв до Чехословаччини: розчленовування цієї країни і приєднання Судетської області до Німеччини. Також Мюнхенська угода містила зобов'язання Англії і Франції брати участь у "міжнародні гарантії" нових чехословацьких кордонів, визначення яких входило до компетенції "міжнародної комісії". Гітлер зі свого боку брав зобов'язання поважати недоторканність нових кордонів Чехословацької держави. У результаті розчленування Чехословаччина втратила майже 1 / 5 своїй території, близько 1 / 4 населення і позбулася майже половини своєї важкої промисловості. Мюнхенська угода була цинічним зрадою Чехословаччини з боку Англії і Франції. Французький уряд зрадило свого союзника, не виконало своїх союзницьких зобов'язань.

Після Мюнхена стало очевидним, що Французький уряд не виконує своїх зобов'язань по союзних договорах. Це стосувалося в першу чергу до франко-польському союзу і радянсько-французького договору про взаємодопомогу 1935 року. І, дійсно, в Парижі збиралися в самі короткі терміни денонсувати всі угоди, укладені Францією, а особливо франко-польські угоди і радянсько-французький пакт про взаємну допомогу. У Парижі навіть не приховували старання зіштовхнути Німеччину з Радянським Союзом.

Ще більш активно виношувалися такі плани в Лондоні. Чемберлен сподівався, що після Мюнхена Німеччина направить свої агресивні устремління проти СРСР. Під час паризьких переговорів з Даладьє 24 листопада 1938 британський прем'єр говорив, що "у німецького уряду може бути думка про те, щоб почати розчленування Росії шляхом підтримки агітації за незалежну Україну". Країнам, учасницям Мюнхенської угоди, здавалося, що обраний ними політичний курс торжествує: Гітлер ось-ось рушить у похід на Радянський Союз. Але 15 березня 1939 року Гітлер дуже виразно показав, що він не рахується ні з Англією, ні з Францією, ні з тими зобов'язаннями, які він перед ними прийняв. Німецькі війська раптово вторглися в Чехословаччину, повністю її окупували і ліквідували як держава.

Радянсько-німецькі переговори 1939

У напруженій до краю політичній обстановці навесні і влітку 1939 року почалися і проходили переговори з економічних, а потім і з політичних питань. Німецький уряд в 1939 році ясно усвідомлювала небезпеку війни проти Радянського Союзу. Воно ще не мало тими ресурсами, які до 1941 року йому надав захоплення Західної Європи. Німецький уряд ще на початку 1939 року запропонувало СРСР укласти торговельну угоду. 17 травня 1939 пройшла зустріч міністра закордонних справ Німеччини Шнурре з повіреним у справах СРСР у Німеччині Г.А. Астаховим, на якій вони обговорювали питання поліпшення радянсько-німецьких відносин.

У той же час Радянський уряд не вважало можливим через напруженість політичної обстановки у відносинах між СРСР і Німеччиною вести переговори про розширення торговельно-економічних зв'язків між обома країнами. На цю обставину народний комісар закордонних справ вказав німецькому після 20 травня 1939 року. Він зазначив, що економічні переговори з Німеччиною останнім часом починалися кілька разів, але виявлялися безрезультатними. Це дало для Радянського уряду привід заявити німецькій стороні, що у нього створюється враження, що німецький уряд замість ділових переговорів з торговельно-економічних питань веде свого роду гру, і що СРСР в таких іграх брати участь не збирається.

Тим не менш, 3 серпня 1939 року Ріббентроп в бесіді з Астаховим заявив, що між СРСР і Німеччиною немає невирішених питань і запропонував підписати радянсько-німецький протокол. Усе ще розраховуючи на можливість домогтися успіху в переговорах з Англією і Францією, Радянський уряд відкинув цю пропозицію.

Але після того як переговори з Англією і Францією зайшли в глухий кут унаслідок їх небажання співпрацювати з СРСР, після надходження відомостей про таємні переговори між Німеччиною і Англією, Радянський уряд переконалося в повній неможливості домогтися ефективного співробітництва з західними державами в організації спільного відсічі фашистському агресору. 15 серпня в Москву прийшла телеграма, в якій німецький уряд просило прийняти в Москві міністра закордонних справ для переговорів, але радянський уряд сподівався на успіх у переговорах з Англією і Францією і тому не прореагувало на цю телеграму. 20 серпня пішов новий настійний запит з Берліна з цього ж питання.

У сформованій обстановці уряд СРСР прийняв тоді єдино вірне рішення - дати згоду на приїзд Ріббентропа для ведення переговорів, які завершилися 23 серпня підписанням радянсько-німецького договору про ненапад. Його висновок на деякий час рятувало СРСР від загрози війни без союзників і давало час для зміцнення оборони країни. Радянський уряд погодився укласти цей договір лише після того, як остаточно з'ясувалося небажання Англії і Франції надати спільно з СРСР відсіч гітлерівської агресії. Договір, дія якого було розраховано на 10 років, вступав в силу негайно. Договір супроводжував секретний протокол, що розмежовує сфери впливу сторін у Східній Європі: в радянській сфері виявилися Естонія, Фінляндія, Бессарабія; в німецькій - Литва. Доля Польської Держави була обійдена мовчанням, але при будь-якому розкладі білоруські та українські території, включені до його складу за Ризьким мирним договором 1920 року, повинні були після військового вторгнення Німеччини до Польщі відійти до СРСР.

Секретний протокол в дії

Через 8 днів після підписання договору німецькі війська атакували Польщу. 9 вересня Радянське керівництво сповістило Берлін про свій намір окупувати ті польські території, які відповідно до секретним протоколом повинні були відійти до Радянського Союзу. 17 вересня Червона Армія вступила до Польщі під приводом надання "допомоги українським і білоруським братам по крові", які опинилися в небезпеці внаслідок "розпаду польської держави". В результаті досягнутого між Німеччиною і СРСР угоди 19 вересня було опубліковано спільну радянсько-німецьке комюніке, в якому говорилося, що мета цієї акції полягала в тому, щоб "відновити мир і порушений внаслідок розпаду Польщі порядок". Це дозволило Радянському Союзу приєднати до себе величезну територію в 200 тис. км 2 з населенням в 12 млн. чоловік.

Слідом за цим Радянський Союз, у відповідності до положень секретного протоколу, звернув свій погляд у бік прибалтійських країн. 28 вересня 1939 Радянське керівництво нав'язало Естонії "договір про взаємодопомогу", за умовами якого вона "надавала" Радянському Союзі свої військово-морські бази. Через кілька тижнів подібні договори були підписані з Латвією і Литвою.

31 жовтня Радянське керівництво висунуло територіальні претензії Фінляндії, яка звела уздовж кордону, що проходить по Карельському перешийку, в 35 км. від Ленінграда, систему потужних укріплень, відому як "лінія Маннергейма". СРСР зажадав провести демілітаризацію прикордонної зони і перенести кордон на 70 км. від Ленінграда, ліквідувати військово-морські бази на Ханко і на Аландських островах в обмін на дуже значні територіальні поступки на півночі. Фінляндія відкинула ці пропозиції, але погодився вести переговори. 29 листопада, скориставшись незначним прикордонним інцидентом, СРСР розірвав договір про ненапад з Фінляндією. На наступний день почалися воєнні дії. Червона Армія, протягом декількох тижнів так і не зуміла подолати "лінію Маннергейма", несла важкі втрати. Лише в кінці лютого 1940 року радянські війська вдалося прорвати фінляндську оборону і опанувати Виборгом. Фінляндське уряд запросило світу і за договором 12 березня 1940 поступилося Радянському Союзу весь Карельський перешийок з Виборгом, а також надало йому на 30 років свою військово-морську базу на Ханко. Ця коротка але дуже дорого обійшлася для радянських військ війна (50 тис. убитих, більше 150 тис. поранених і зниклих без звістки) продемонструвала Німеччини, а також найбільш далекоглядним представникам радянського військового командування слабкість і непідготовленість Червоної Армії. У червні 1940 року Естонія, Латвія і Литва були включені до складу СРСР.

Через кілька днів після вступу Червоної Армії до Прибалтики Радянський уряд направило ультиматум Румунії, зажадавши передати СРСР Бессарабію і Північну Буковину. У початку липня 1940 року Буковина і частина Бессарабії були включені до складу Української СРСР. Інша частина Бессарабії була приєднана до Молдавської РСР, освіченою 2 серпня 1940 року. Таким чином, протягом одного року населення Радянського Союзу збільшилося на 23 млн. чоловік.

Погіршення радянсько-німецьких відносин

Зовні радянсько-німецькі відносини розвивалися сприятливо для обох сторін. Радянський Союз ретельно виконував усі умови радянсько-німецького економічного угоди, підписану 11 лютого 1940 року. За 16 місяців, аж до нападу Німеччини, він поставив в обмін на технічне і військове спорядження сільськогосподарської продукції, нафти і мінеральної сировини на загальну суму близько 1 млрд. марок. Відповідно до умов угоди СРСР регулярно постачав Німеччину стратегічною сировиною і продовольством, закупленим в третіх країнах. Економічна допомога і посередництво СРСР мали для Німеччини першорядне значення в умовах оголошеної їй Великобританією економічної блокади.

У той же час Радянський Союз із занепокоєнням стежив за перемогами вермахту. У серпні-вересні 1940 року відбулося перше погіршення радянсько-німецьких відносин, викликане поданням Німеччиною після радянської анексії Бессарабії і Північної Буковини зовнішньополітичних гарантій Румунії. Вона підписала серію економічних угод з Румунією і направила туди дуже значну військову місію для підготовки румунської армії до війни проти СРСР. У вересні Німеччина направила свої війська до Фінляндії.

Незважаючи на викликані цими подіями зміни на Балканах восени 1940 року Німеччина зробила ще кілька спроб, покликаних поліпшити німецько-радянські дипломатичні відносини. Під час відбувся 12-14 листопада візиту Молотова до Берліна проведені дуже насичені, хоча і не призвели до конкретних результатів, переговори щодо приєднання СРСР до троїстого союзу. Однак 25 листопада Радянський уряд вручило німецькому послу Шулебургу меморандум, излагавший умови входження СРСР в троїстий союз:
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (всесвітня історія, 4 курс) » Міжнародні відносини в період 1930-х років і напередодні (Другої світової війни)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz