Все для історика
Вівторок, 17.07.2018, 04:43
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Економічний і політичний розвиток КНР в 1949 – 2010 рр - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (всесвітня історія, 4 курс) » Економічний і політичний розвиток КНР в 1949 – 2010 рр
Економічний і політичний розвиток КНР в 1949 – 2010 рр
WARNINGДата: Четвер, 06.06.2013, 10:57 | Повідомлення # 1
Курінний отаман
Група: Користувачі
Повідомлень: 128
Репутація: 1
Статус: Offline
Історія економічного розвитку КНР з 1949 по 1984 р. - одне з найважчих боїв, які вів китайський народ. Ці роки можна умовно розділити на 4 періоди.

Завершення в основному соціалістичних перетворень (1949-1956), після періоду відновлення (1949 - 1952) був здійснений перший п'ятирічний план розвитку національної економіки (1953-1957). План передбачав створення необхідного грунту для соціалістичної індустріалізації шляхом будівництва 156 великих промислових об'єктів. Спираючись на власні зусилля, використовуючи допомогу і підтримку Радянського Союзу та інших дружніх країн, китайський народ за 5 років домігся видатних результатів. Відносно швидко розвивалася економіка, успішно йшло будівництво підприємств, основні галузі народного господарства в цілому були збалансовані. Ринок процвітав, зберігалися стабільні ціни. Помітно зріс рівень життя народу. У період першої п'ятирічки було побудовано більше 100 великих промислових підприємств, головним чином важкої промисловості. Були створені нові галузі промисловості, такі, як авіаційна, автомобіле-і тракторобудування, виробництво енергетичного, металургійного і гірничо-шахтного устаткування, важких і прецизійних верстатів. Перша п'ятирічка була одним з найважливіших періодів в історії економічного розвитку нового Китаю.

Період соціалістичного будівництва (1956-1966) розпочався з завершення в основному соціалістичних перетворень в країні. Незважаючи на ряд серйозних труднощів, в цілому Китай домігся величезних успіхів у своєму економічному розвитку. Виробництво основних видів промислової продукції зросло: бавовняної пряжі - на 64%, сталі - 200, вугілля - 130, електроенергії - 400, нафти - більше ніж в 10 разів. У 1965 р. країна повністю задовольнила потреби в нафті за рахунок власного видобутку. З'явилися сучасні галузі, такі, як електроніка, нафтохімія. Було освоєно виробництво хімічних волокон, синтетичних миючих засобів і телевізорів. Вступили в експлуатацію автомобільні і тракторні заводи. Покращився географічне розташування промисловості. Збільшилася довжина залізних доріг.

Завдяки досягненням науки і техніки були проведені успішні випробування ядерної зброї.

Проте серйозні відхилення від генеральної лінії негативно позначилися на розвитку економіки. У 1958 р., не рахуючись з реальними економічними умовами в країні, почався рух "великого стрибка" і створення народних комун. Були зроблені необачні спроби різко підняти рівень усуспільнення власності і добитися швидких успіхів в економічному розвитку. У результаті виникли "лівацькі" помилки, що виявилися у постановці нереально високих завдань у виробництві та будівництві, у розробці довільних, відірваних від реальної практики вказівок, в перебільшеннях виробничих досягнень і в "комуністичному пошесть". Ці помилки, посилені стихійними лихами, викликали серйозні труднощі в національній економіці в 1959 - 1961 рр..

Починаючи з зими 1960 р. були зроблені спроби виправити "лівацькі" помилки в сільському господарстві. Для стабілізації економіки проводилася політика "врегулювання, закріплення, поповнення та підвищення". У 1962 р. почався підйом економіки. Він тривав до 1966 р. У цей період китайський уряд виплатив усі борги Радянського Союзу. На сесії ВЗНП третього скликання, що проходила в кінці 1964 р. і початку 1965 р., констатувалося, що країна в основному виконала завдання економічного врегулювання і готова вступити в новий період економічного розвитку, протягом якого Китай повинен поступово перетворитися в потужну соціалістичну державу з модернізованим сільським господарством, промисловістю, національною обороною, наукою і технікою. Однак у 1966 р. в Китаї почалася "культурна революція".

"Культурна революція" (травень 1966 р. - жовтень 1976 р.) принесла Китаю найбільші втрати після 1949 р. Країна втратила 500 млрд. юанів національного доходу. Але незважаючи на це, завдяки спільній боротьбі, яку вели члени КПК, маси робітників і селян, Народно-визвольна армія, інтелігенція та освічена молодь, за ці роки було досягнуто і певний економічний прогрес. Виробництво зерна збільшилося з 214 млн. т в 1966 р. до 286 млн. т в 1976 р., або на 34%. Розвивалися галузі промисловості, транспорту і зв'язку, капітального будівництва, наука і техніка. Були введені в експлуатацію нові залізничні лінії, міст через річку Янцзи в місті Нанкін. Було завершено деякі промислові об'єкти, що мали передовий рівень технології, проведені випробування водневої бомби, здійснено повернення штучного супутника Землі, виведені і поширені деякі нові гібридні сорти рису. У цей період було побудовано 1570 великих і середніх промислових об'єктів, а також велика кількість дрібних. Основні фонди в промисловості збільшилися на 170 млрд. юанів. Проте без "культурної революції" китайський народ зміг би домогтися набагато більшого.

Новий історичний період (що почався після закінчення "культурної революції" з жовтня 1976 р.). Поворотним пунктом в китайській історії після звільнення з'явився третій пленум ЦК КПК одинадцятого скликання, який відбувся в грудні 1978 р. Пленум прийняв рішення починаючи з 1979 р. здійснювати політику "врегулювання, перетворення, впорядкування та підвищення". Розвиток економіки отримало нову якість завдяки роботі по виправленню "лівацьких" помилок, здійснених в роки "культурної революції" і раніше. Фокус роботи перемістився на соціалістичну модернізацію, врегулювання національної економіки і перебудову системи управління економікою. На основі досягнення практичного досвіду було визначено шлях соціалістичної модернізації, що відповідає умовам Китаю. У 1979 - 1984 рр.. середньорічні темпи приросту валової продукції сільського господарства склали 9,4%, а виробництво зерна, бавовни, харчових масел, цукру і м'яса перевищила колишні рекордні показники. Середньорічні темпи приросту валової промислової продукції підтримувалися на рівні 8,9%. Співвідношення між промисловістю та сільським господарством, між галузями всередині промисловості і сільського господарства, між різними галузями національної економіки поступово зближувалися. За 5 років збільшення було більше, ніж за 21 передував рік починаючи з 1949 р. Так-же, з урахуванням зростання цін доходи на душу населення Китаю збільшилися майже в 2 рази.

3.1 Перетворення економіки Китаю в 1979 - 1984 рр..

Реформа почалася в сільському господарстві. В якості важливих заходів з перебудови сільської економіки були запропоновані: виховання поваги до прав власності та надання повноважень щодо прийняття рішень виробничим бригадам; дотримання принципу "кожному за працею" замість зрівняльного, відродження підсобних промислів, захист особистої власності на земельні ділянки членів комун; пожвавлення сільських ринків, підвищення державних закупівельних цін на продукцію сільського господарства і підсобних промислів. Одночасно вводилася система відповідальності в господарствах, заснованих на суспільній власності на основні засоби виробництва, перш за все на землю. Система відповідальності мала різноманітні форми. До 1984 р. 99% виробничих бригад перейшли на систему відповідальності, головним чином у формі укладання державою контрактів з окремими дворами. Проведення реформи в сільських районах значно розв'язало ініціативу селян і прискорило розвиток сільськогосподарського виробництва. Китайське село почала переходити від традиційних форм господарювання до нової агрокультурі, яка характеризується спеціалізацією виробництва та ринковою орієнтацією. Ряд господарств перетворилися в спеціалізовані, товарні. Вони становили в 1985 р. 10% від загальної кількості господарств. Товарність по зерну збільшилася з 20% в 1978 р. до більше 30% в 1984 р. Питома вага продукції підсобних промислів, яка реалізується на ринку, за ці роки зріс з 49 до 55%. У 1984 р. селяни направили 60% своїх грошових витрат на споживання (проти 39,7% у 1978 р.). Середньорічний приріст виробництва зерна збільшився з 5,24 млн. т за період з 1959 по 1978 р. до 17,09 млн. т у період з 1978 по 1984 р. Виробництво бавовни, тримався протягом багатьох років після 1958 р. на рівні 2 млн. т на рік, досягло в 1984 р. 6,258 млн. т і перевищило рівень 1978 майже в 2 рази. Швидкий розвиток сільського господарства дало поштовх розвитку всієї економіки, а проведення реформи в сільських районах прискорило проведення реформи в містах.

У Китаї товарне виробництво, обмін та фінансова діяльність концентруються в містах. Статистичні дані показують, що в 1983 р. чисельність робітників, зайнятих на державних підприємствах у містах, включаючи сільські райони, що знаходяться в адміністративному підпорядкуванні міст, склало 79% від їх загальної чисельності. Ці підприємства виробляли 85% промислової продукції (за вартістю), на них припадало 76% всіх основних фондів промисловості. Ці підприємства давали близько 83% прибутку і податків, їх частка в роздрібному товарообороті становила 63%. Реформа економічної системи в містах надавала прямий вплив як на економіку країни в цілому, так і на розвиток власне міської економіки. Реформи, здійснені після 1984 р. в місті, були спрямовані передусім на посилення самостійності підприємств. За умови виконання завдань державного плану підприємствам надавалося право вести виробництво відповідно до потреб ринку. Їм було дозволено купувати на ринку обладнання та сировину і продавати додатково вироблену продукцію (не включену в плани державних закупівель) і навіть у певних межах продавати частину своєї продукції за ринковими цінами або цінами, які вони встановлювали самі. З частини прибутку, що залишається у підприємств, формуються фонди заохочення. Їх величина знаходиться у пропорційній залежності від збільшення прибутку підприємства, що стимулює ініціативу його працівників. Відповідно до вимог соціалістичної товарної економіки держава вживає заходів для вдосконалення адміністративної та управлінської систем. В тій чи іншій мірі проводяться реформи в галузі планування, торгівлі, грошової системи і пов'язаних з ними цінах, заробітної плати, фінансах і податках. Вирішується основне завдання - пожвавити внутрішню економіку і розширити міжнародні економічні контакти. Реформи в області міської економіки, проведені в останні роки в порядку експерименту, принесли помітні результати. При збереженні панівних позицій за державним сектором збільшилася частка кооперативного та приватного секторів. Кількість робочих на державних та кооперативних підприємствах досягло 32,16 млн. чоловік в 1984 р. (зросло на 57% в порівнянні з 1978 р.). Кількість трудівників, провідних індивідуальне господарство у містах, в 1984 р. склало 3,39 млн. осіб проти 150 тис. в 1978 р., або збільшилася в 21,6 рази. C розширенням економічної самостійності підприємства стали вести більш активну діяльність. Після успішних експериментів по всій країні була введена система відповідальності директорів або управляючих. Перші реформи були проведені і в системі торгівлі. Сформувався ринок засобів виробництва; у містах і селищах стали швидко зростати ринки сільськогосподарських продуктів. Була обмежена сфера планування, і знизилося значення директивних планів, все більшу регулюючу роль став грати ринок. Разом з тим держава поліпшило керування економікою, приділивши більше уваги економічних важелів впливу на підприємства і регулювання ринку. Політика відкритих дверей почала проводитися в Шеньчжене, Чжухаї, Шаньтоу і Сямині, які були перетворені в особливі економічні райони. Для притоку іноземних капіталів було відкрито 14 приморських міст. Проведення реформ дало досвід, який використовувався згодом для всебічної реформи економічної системи постачання, що практикувалася в Китаї під час революційних війн. Тоді в армії і революціонери отримували приблизно порівну - мінімальна кількість благ, необхідних в екстремально важких умовах. Ця система зіграла важливу роль у досягненні перемоги у революційних війнах. Незважаючи на те що після війн ситуація повністю змінилася, стара практика розподілу не була знищена, вона продовжувала здійснюватися у багатьох галузях соціалістичного будівництва, хоча вона суперечила основним принципом соціалізму - принципу розподілу по праці. Егалітаризм лише зв'язує робочу ініціативу і перешкоджає зростанню виробництва.

3.2 Реформа міської економіки

Хоча почалася реформа економічної системи міста, величезний потенціал міської економіки залишався скутим. Усе ще мали місце великі розтрати та втрати у виробництві, будівництві та обігу. З метою прискорення реформи економічної системи країни в цілому, і перш за все міста, і створення нових, більш сприятливих умов для соціалістичної модернізації країни 3-й пленум ЦК КПК дванадцятого скликання, що відбувся в жовтні 1984 р., прийняв Постанову ЦК КПК щодо реформи господарської системи . Постанова вказувало, що головне в реформі економіки - пожвавлення діяльності підприємств. Було передбачено створення планової системи, що спирається на свідоме використання закону вартості, розвиток соціалістичної товарної економіки, встановлення раціональної системи цін шляхом забезпечення свободи дії економічних важелів. Функції державних органів і підприємств чітко розмежовувалися, вводилися різноманітні форми економічної відповідальності. Передбачалося подальше розширення економічного і технологічного обміну всередині країни та з зарубіжними державами на основі послідовного здійснення принципу розподілу по праці і активного розвитку різноманітних економічних форм, висування на керівні позиції нового покоління кадрів та створення потужного й ефективного апарату управління соціалістичною економікою. Для забезпечення реалізації програми реформ особлива увага зверталася на необхідність посилення керівної ролі КПК.

У період сьомий п'ятирічки упор у розвитку економіки країни буде зроблений на здійснення економічної реформи. Різні аспекти реформи включають в себе: перетворення всіх державних підприємств, особливо великих і середніх, у відносно незалежні економічні одиниці, що виступають як соціалістичні товаровиробники, які повністю відповідають за свої прибутки і збитки; подальший розвиток соціалістичного товарного виробництва і створення більш досконалої ринкової системи та формування нової соціалістичної економічної системи, при якій макроекономічний контроль за діяльністю підприємства з боку держави буде носити більшою мірою непрямий, а не прямий характер. Проведення комплексної економічної реформи ставить перед країною щонайважчу завдання, вирішення якої ускладнюється як різними економічними і соціальними умовами, так і недоліком підготовлених кадрів. Пленум визнав, що, хоча протягом сьомої п'ятирічки не можна добитися повного успіху у здійсненні реформи за трьома напрямами вищеназваним, можна розраховувати, що основа нової економічної системи буде сформована, і вона стане фундаментом створення цілком життєздатною соціалістичної економічної системи з китайською специфікою виробництва населення, всі більше стає висококваліфікованих фахівців. Структурні зміни відбуваються в національному господарстві країни: здійснюється хімізація сільського господарства, реконструкція промисловості, швидкими темпами розвиваються галузі високих технологій (електроніка, аерокосмічна промисловість і т.п.). Сучасні інформаційні технології все активніше проникають у побут китайців, а за кількістю користувачів мережею Інтернет Китай вже можна порівнювати з рівнем провідних країн світу.

3.3 Перспективи економічного розвитку Китаю до кінця 20 століття

На XII з'їзді КПК, що відбувся у вересні 1982 р., було проголошено, що головна мета економічного розвитку країни на 2 десятиліття, з 1981 по 2000 р., збільшити в 4 рази валовий річний продукт промисловості і сільського господарства Це дозволить Китаю вийти в перші ряди країн світу за загальним обсягом виробництва національного доходу, промислової та сільськогосподарської продукції, прискорить модернізацію всієї економіки.

Для досягнення поставлених цілей найбільш важливим є рішення сільськогосподарської, енергетичної та транспортної проблем, а також проблем, пов'язаних із розвитком освіти і науки. Успішне вирішення цих проблем на основі повної збалансованості народного господарства забезпечить потужний підйом виробництва споживчих товарів, буде стимулювати розвиток як промисловості в цілому, так і інших галузей виробництва та будівництва, забезпечить підвищення рівня життя народу. У 1-му десятилітті (1981-1990) повинна бути закладена міцна основа, накопичені сили і створені необхідні умови для того, щоб у 2-му десятилітті (1991-2000) почався період бурхливого економічного зростання. На 1981-2000 рр.. середньорічні темпи приросту національної економіки намічені в 7,2%. Це реальне завдання, тому що Китай, як країна, що розвивається, має значний потенціал в кожній галузі економіки. Повне розкриття можливостей соціалістичної системи шляхом перебудови системи управління дасть свободу розвитку продуктивних сил. Країна достроково виконала шостий п'ятирічний план (1981 - 1985) і приступила до здійснення сьомого п'ятирічного плану (1986 - 1990). Дотримуючись правильного курсу, виробленого КПК, Китай забезпечить швидкий розвиток своєї економіки.

3.4 Переважно екстенсивний характер економічного зростання в КНР

Проблема переходу КНР до інтенсивного типу відтворення економіки полягає насамперед у величезній чисельності населення країни. Велика чисельність населення в свій час стимулювала розвиток широкомасштабного дрібнотоварного виробництва, кустарної промисловості. Невипадково в країні виникла величезна маса дрібних і технічно відсталих підприємств, на яких працювали ремісники, кравці, взуттьовики і т.п. Внаслідок розвитку кустарної промисловості відбулося значне розпорошення матеріальних і фінансових ресурсів країни, викликавши нераціональну структуру виробництва, слабке використання виробничих потужностей (особливо в обробній промисловості), хронічний дефіцит сировинних, енергетичних, земельних і водних ресурсів. Китайська модель відрізнялася дуже низьким рівнем продуктивності праці, широкомасштабним застосуванням ручної праці. Популярні в свій час анекдоти (про запуск ракети, виробництво електроенергії і т.п.) дуже точно вловили цю прикметну рису китайської моделі розвитку, яка передбачала досягнення результатів за рахунок свого головного стратегічного ресурсу - надмірною малокваліфікованої робочої сили.

У результаті такі особливості характеризували екстенсивний шлях розвитку КНР:

обвальне падіння ефективності виробництва;

збільшення кількості збиткових підприємств та розмірів збитків, низька ефективність державних підприємств;

зростання неплатежів і державного боргу;

збільшення числа безробітних;

негативний вплив на навколишнє середовище, істотне забруднення середовища проживання.

Криза екстенсивної моделі зростання найбільш яскраво проявився в 1992-96 рр.., Коли стало очевидно, що надвисокі темпи зростання економіки КНР носять суто руйнівний характер. Тому, починаючи з середини 1990-х рр.. і вчені-економісти, і керівництво КНР приходять до висновку, що екстенсивна модель розвитку, витратний характер економічного зростання не зможуть забезпечити вирішення нагальних проблем розвитку країни. Був вироблений прогноз економічного і соціального розвитку КНР на 1996-2010 рр.., Який затверджено сесією ВЗНП в березні 1996 р.

Стратегією подальшого макроекономічного розвитку Китаю стала концепція «двох стратегічних переходів»:

1) від традиційної планової економіки до системи соціалістичної ринкової економіки;

2) від екстенсивної форми росту до інтенсивної,

причому перший «стратегічний перехід» повинен був служити основою для другого. Дана концепція закладає фундамент економічного розвитку КНР в XXI столітті.

Концепція розвитку економіки КНР і забезпечення її безпеки розставляє пріоритети галузей і сфер народного господарства країни в такому порядку за ступенем значущості:

сільське господарство, розвиток якого є першою передумовою соціальної та політичної стабільності суспільства. Передбачається всебічний розвиток і зміцнення сільського господарства як основи життєзабезпечення гігантського населення країни і економічного розвитку взагалі. Трансформація сільськогосподарського виробництва почалася в Китаї ще з 1978 р., проте, до цих пір половина з майже 700 млн. робочих країни зайнята в аграрному секторі;

базові галузі економіки: енергетика, транспорт (інфраструктура); металургія, хімічна промисловість (важка індустрія);

опорні галузі: машинобудування, автомобілебудування, електроніка, текстильна, харчова промисловість.

Виключно важливе значення набуває розвиток високотехнологічних галузей, таких як електронна, аерокосмічна промисловість, новітні технології. Зміни в структурній політиці тягнуть за собою зміни у сфері інвестування, направляючи капіталовкладення переважно у пріоритетні галузі національного господарства.

В даний час в КНР вже створено умови переходу на нову модель економічного зростання:

закладені основи сучасного виробництва;

формуються висококваліфіковані кадри;

швидкими темпами розвивається сфера НДДКР;

створено сприятливий інвестиційний клімат, практично відсутня зовнішня загроза безпеці країни.

Перехід на інтенсивну модель розвитку КНР здійснюється під чітким керівництвом комуністичної партії та уряду. У т.зв. «Програмі 2010» чітко сформульовані основні принципи управління перехідним процесом: макрорегулювання, єдине державне планування (у модифікованому формі), нормативне ринкове регулювання. Передбачено широке використання правових та адміністративно-політичних методів управління. Конкретні економічні показники і темпи зростання прогнозуються достатньо обережно, оскільки вважається, що перехід буде пов'язаний з посиленням соціально-політичної напруженості в суспільстві, можливі різні конфлікти, які зможуть вплинути на реалізацію планів.

У випадку розвитку подій за сценарієм сприятливому Китай, в 2010 р. зможе наздогнати США за загальним обсягом ВВП (кількісному показнику), хоча при цьому якісні показники ВВП КНР (структура ВВП, його технічний рівень, величина ВВП на душу населення) будуть помітно поступатися американським . Тим не менше, прогрес розвитку Китаю очевидний, а якісні показники країни будуть з часом поліпшуватися.

Основними проблемами і труднощами перехідного періоду в КНР залишаються:

перенаселеність країни, яка викликає надлишок трудових ресурсів (особливо в частині малокваліфікованої робочої сили) і труднощі із забезпеченням повної зайнятості;

розпорошена, слабо спеціалізована і інтегрована структура економіки, в якій виникає дефіцит енергії, сировини, матеріалів, прісної води, продовольства;

регіональні диспропорції розвитку, значне відставання внутрішніх провінцій країни від приморських (географічно в КНР можна виділити розвинені південь і південний схід, а також слаборозвинений північ);

відсутність чіткої перспективи розвитку зовнішньоекономічних зв'язків (складності з експортом через зниження цін на світових ринках, можлива девальвація юаня, неясні позиції КНР до СОТ);

екологія: неможливість задоволення потреб швидкозростаючого населення за рахунок наявних природних ресурсів.

Незважаючи на наявні проблеми, курс розвитку КНР спрямований на створення соціалістичної ринкової економіки, поєднання в ній різних економічних укладів при збереженні провідної ролі соціалістичної власності. У такій моделі як і раніше актуально державне регулювання (особливо - в частині регулювання цін), але все активніше виявляють себе ринкові механізми. Унікальність економічного розвитку КНР як раз і полягає у розвитку ринкової економіки при провідній ролі державного сектора та ідеологічному контролі комуністичної партії.

Завдяки валовими показниками свого соціально-економічного розвитку, в XXI столітті Китай цілком може стати найпотужнішим державою світу. Вже зараз КНР є одним з найбільш сприятливих регіонів для вигідних інвестицій, а в міру розвитку країни її інвестиційний та економічний потенціали будуть зростати. У розвитку КНР цікаво і те, що багатомільйонний Китай, проводячи реформи, підносить світу великий експеримент управління країною з настільки численним населенням, не допускаючи при цьому серйозних соціальних хвилювань. Колективне керівництво країни на чолі з Цзян Цземінем успішно долає труднощі, а головний урок розвитку КНР полягає в тому, що китайці почали з лібералізації економіки і лише поступово переходять до лібералізації політичної системи.
 
Форум » Навчання » Державний екзамен з історії (всесвітня історія, 4 курс) » Економічний і політичний розвиток КНР в 1949 – 2010 рр
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz