Все для історика
Четвер, 28.03.2024, 19:18
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Теорія євразійства, її еволюція - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Теорія євразійства, її еволюція
Теорія євразійства, її еволюція
EkzorДата: Четвер, 26.05.2011, 20:16 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Євразійство як ідейно-політична течія вперше з'явилося в 20-ті роки ХХ століття в середовищі російської еміграції. Теорія євразійської цивілізації була створена представниками соціально-філософської та культурологічної школи євразійців (Н. С. Трубецькой, Р. О. Якобсон, Г. В. Вернадський, П. М. Савицький, М. М. Алексєєв, Л. П. Карсавін) .
Для зручності подальшого дослідження євразійства розділимо євразійство в його історичному розвитку на три етапи: класичне євразійство, Л.М. Гумільов як «останній євразієць» і неоєвразійства.
I Класичне євразійство (20-30-і роки ХХ століття). Класичне євразійство було ідейним спадкоємцем слов'янофільства. Однак, незважаючи на те, що за висловом П.М. Савицького: «Євразійство, звичайно, лежить у загальній з слов'янофілами сфері ... проблема взаємин обох течій не може бути зведена до простого спадкоємством».
Зупинимося коротко на основні історичні віхи появи і розвитку ідеології класичного євразійства. Точкою відліку для неї прийнято вважати книгу кн. Н.С. Трубецького «Європа і Людство», яка вийшла 1920 року в Софії. У цій праці він писав: «Інтелігенція європеїзованих народів повинна зірвати зі своїх очей пов'язку, накладену на них романогерманцамі, звільнитися від мари романо-германської ідеології. У 1922 році виходить нова збірка «На шляхах. Затвердження євразійців », в якому надрукована програмна стаття Савицького П.М. «Степи і осілість». У цій статті стверджується позитивна роль «степу» у формуванні Росії. Саме татаро-монголи з їх навалою, за висловом Савицького, «... дали Росії властивість організовуватися військово, створювати державно-примусовий центр, досягати стійкості; вони дали їй якість стає могутньою ордою".
Нарешті, незважаючи на релігійні відмінності народів Євразії, і для православних слов'ян, і для тюркських мусульман, і для буддистів-бурятів і монголів властиві переплетення релігії з побутом, прагнення будувати державну політику і життя не на корисливих інтересах, а на ідеях (идеократия), сприйняття життя як долі, зумовленої вищою силою (релігійний фаталізм).
Виходячи з цього, євразійці робили несподіваний висновок. Подібно до того, як географічно Росія-Євразія є не Європа, і не Азія, і не їх перетин, а особлива територія - Євразія, і народи Євразії не діляться на європейців (слов'яни) і азіатів (туранци), всі вони євразійці.
II. Л.М. Гумільов як «останній євразієць» (кін. 40-х - поч. 90-х років).
Класичне євразійство і погляди російського космізму породжують такого великого вченого як Лев Гумільов, який у своїх роботах поєднував історичні концепції Г.В. Вернадського та ідеї П.М. Савицького. Саме під впливом євразійства з'являється його теорія етногенезу і теорія пасіонарності.
У 60 - ті роки видатний радянський історик Лев Миколайович Гумільов (1912-1992) почав публікувати свої роботи з проблем етногенезу і пасіонарності. У 1979 році його основний працю "Етногенез та біосфера Землі» був готовий, але він був опублікований в СРСР тільки через 10 років, у 1989 році. У цій книзі вчений фактично продовжує думки П.М. Савицького про вплив географічних ландшафтів на етнічні особливості: «... з одного боку, етнос є похідним від історичного процесу, а з іншого ..., пов'язаний з біоценозом того ландшафту, в якому утворився.» [15], про унікальність різних культур і незвідність їх до культурних форм Європи. На цьому закінчується ідейну подібність концепцій Л.М. Гумільова і перших євразійців. Розроблена вченим теорія етногенезу, етнічних циклів, пов'язаних з моделлю пасіонарності (особливого людської якості, яке виникає під впливом сонячної енергії), а також його думки про злиття історії, географії та етнографії в єдине ціле не мають аналогів в євразійській думки. У цьому своєрідність його теорії: єдиний з євразійців, він може розглядатися поза їх ідейно-політичного контексту. Потрібно підкреслити, що сам Л.М. Гумільов не ототожнював себе з євразійством у перебігу свого життя і вперше заговорив про нього тільки в кінці 80-х - початку 90-х років, на які припав пік громадського інтересу до його робіт, а знаменита його фраза: «Скажу вам по секрету, що якщо Росія буде врятована, то тільки через євразійство », [19] - прозвучала зовсім незадовго до його смерті - в 1992 році.
Нарешті, в кінці 80-х, початку 90-х років минулого століття талановитий молодий вчений А.Г. Дугін, знайомиться з євразійством і починає розвивати його ідеї, що призводить до створення нового ОПД «Євразія», а потім і партії з тією ж назвою.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Теорія євразійства, її еволюція
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz