Все для історика
П`ятниця, 19.04.2024, 12:09
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна П. Сорокін і його філософсько-історична схема - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » П. Сорокін і його філософсько-історична схема
П. Сорокін і його філософсько-історична схема
EkzorДата: Четвер, 26.05.2011, 20:12 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Значний науковий інтерес становлять погляди П. Сорокіна щодо подальшого розвитку цивілізаційних теорій. У книзі „Сучасні соціологічні теорії” вчений, зіставивши теорії цивілізацій М. Данилевського, О. Шпенглера, А. Тойнбі та Ф. Конєчни, звертає увагу на спільні в них риси, а саме: „У безмежному „океані” соціокультурних явищ існують великі культурні системи, які інакше називаються культурними суперсистемами чи цивілізаціями і які функціонують, як реальна єдність. Вони не співпадають з державою, нацією чи будь-якою іншою соціальною групою. Звичайно, межі цієї культурної спільноти перекривають географічні кордони національних, політичних чи релігійних меж ”. Цивілізації, як великі суперсистеми, вважає П. Сорокін, визначають основну частину змін, що відбуваються на поверхні цього соціокультурного „океану”, в тому числі – історичні події та життєдіяльність малих соціокультурних одиниць. Поглиблене вивчення основних культурних макросистем дає макропоказники для вивчення всього культурного космосу.
Свою теорію круговороту суперсистем П. Сорокін розвинув у роботі «Соціокультурна динаміка». Він розрізняв три основні види соціокультурних суперсистем, що змінюють один одного і охоплюють одночасно багато товариств - ідеаціональной («ideational»), ідеалістичну («idealistic») і чуттєву («sensate»). В основі кожної суперсистеми лежить панівна система істин, що створює своєрідне світогляд, що має свою філософію і релігію, уявлення про моральність і про «святості», свою літературу і мистецтво, свою економіку і політику.
Сорокін позначає ідеаціональной істиною «істину, що відкривається милістю Божою» чи істину віри і вважає її непогрішною, здатної дати адекватне уявлення про світ. Ідеаціональная істина виявляється за допомогою містичного досвіду, прямого одкровення, божественної інтуїції і натхнення. Дуже високо Сорокін цінував інтуїцію, вважаючи, що більшість відкриттів скоєно з її допомогою. Чуттєва істина, звичайно, заснована на органах чуттів, але він помічає при цьому, що твердження, які спираються на дані органів почуттів, можуть бути істинними, а можуть бути помилковими. Ідеалістична істина, являє собою створений розумом синтез ідеаціональной і чуттєвої істин.
У плотських культурних суперсистемах найважливіше місце відводиться матеріальній стороні життя. Можна навіть сказати, що в суспільствах, в яких панує плотський тип культури, матеріальний комфорт і плотські задоволення є своєрідним Абсолютом, досягненню якого підпорядковано життя кожного члена суспільства. Духовне життя в таких суспільствах неінтенсивне, оскільки не сприяє досягненню плотського щастя.
Історично для ідеалістичних суспільств характерне гармонійне поєднання сильного ціннісно-нормативного стрижня з економічним процвітанням. Прикладами таких ідеалістичних суспільств є Греція V-III вв. до н.е., Європа XIII-XV.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » П. Сорокін і його філософсько-історична схема
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz