Все для історика
П`ятниця, 29.03.2024, 09:23
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Соціологічна школа Е. Дюркгейма - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Соціологічна школа Е. Дюркгейма
Соціологічна школа Е. Дюркгейма
EkzorДата: Четвер, 26.05.2011, 20:12 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Соціологічний вимір суспільства найповніший вираз знайшов у соціології французького вченого Еміля Дюркгейма (1858-1917) та його школи (М.Гране, С.Бугле, Ф.Сіміан, М.Мосс та ін.), яка згуртувалася навколо періодичного збірника “Соціологічний щорічник” (1896). Дюркгейм віддав багато сил та енергії справі утвердження соціології серед університетських дисциплін. У багатьох працях він накреслив теоретичні підстави соціології, як науки про суспільство і закони його функціонування. При цьому він тісно пов’язував соціологію з історією, зазначаючи, що “соціологія у своїй більшій частині є різновидом просторової історії ”.
Будуючи теорію суспільства, Дюркгейм виходив з цілісного розуміння людської спільноти, у якій в процесі співжиття виникає нова якість — соціальне життя, що характеризується переважанням колективного над одиничним, соціуму над індивідуумом. Соціальне буття, соціальні процеси піддаються науковому вивченню, вони виявляються у суспільній свідомості і реалізуються у формі політичних, економічних, правових, релігійних та інших соціальних дій. Для розуміння суспільства,- підкреслював учений,- слід досліджувати не індивідуальні і неповторні явища, а масові соціальні процеси, в яких відбиваються та проявляються соціальні закономірності. Ці останні Дюркгейм представляв передусім, як закономірності колективної свідомості, але джерела її формування вміщував у реальних взаєминах людей.
Виходячи з такого розуміння соціуму, французький соціолог робив висновок про можливість його наукового пізнання. Воно полягає в опосередкованому вивченні законів суспільної свідомості, які проявляються у різних формах соціальної поведінки. Важливого значення вчений надавав науковому поясненню соціальних фактів, для якого він застосовував переважно два способи аналізу: причинно-наслідковий і структурно функціональний. Саме вони, на думку вченого, дозволяли уникнути описовості і отримати об’єктивні знання. Крім того, з’являлася можливість застосування статистики і математичних методів до аналізу масових соціальних процесів. Соціологічна теорія Дюркгейма і його школи здобула високий науковий авторитет у світі, вплинула на теорію і практику суспільствознавчих та гуманітарних досліджень. У теоретичному плані вона запліднила чимало напрямків сучасної соціології. Разом з марксизмом соціологія Дюркгейма склала теоретичний фундамент сучасного соціологічного підходу до розуміння людини у світі. Для історіографії її
значення було дуже помітним, оскільки вона спричинила народження нового способу бачення і дослідження історичних явищ, що знаменував перехід від т.зв. традиційної (подієвої) історіографії до нової модерністської, підставою якої було вивчення масових процесів. Цей перехід на Заході нерозривно пов’язаний з французькою історичною школою, яка отримала своєрідну назву “Школа “Анналів”.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Соціологічна школа Е. Дюркгейма
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz