Все для історика
Четвер, 28.03.2024, 14:47
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Історичні погляди Г. В. Пленханова - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Історичні погляди Г. В. Пленханова
Історичні погляди Г. В. Пленханова
EkzorДата: Четвер, 26.05.2011, 20:09 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
Більш широке розуміння марксизму було запропоноване одним з перших російських теоретиків марксизму Георгієм Валентиновичем Плехановим (1856-1918). У працях “До питання про розвиток моністичного погляду на історію” (1894), “Про матеріалістичне розуміння історії” (1897) та інших ідеолог російського марксизму намагався заперечити звинувачення суспільної теорії Маркса у “економізмі”.
Залишаючись прихильником історичного матеріалізму, Плеханов відкидав фаталістичний підхід до минулого, підкреслював діалектичний взаємозв’язок економіки та ідеології. Його поглядам на причинність в історії було властиве зважене співвідношення об’єктивних і суб’єктивних чинників. Він висунув положення про три рівні зумовленості історичного розвитку: загальні причини історичного руху, які слід шукати у розвиткові продуктивних сил, особливі причини, що пояснюють історичну обстановку даного періоду й народу, і одиничні причини, пов’язані з особистими якостями історичних діячів та випадковими обставинами. У такому вигляді марксистський підхід до історії виглядав більш гнучким, позбавленим фаталізму.
Одним з перших марксистів Плеханов звернув увагу на важливість суб’єктивного чинника в історії, почав теоретичну розробку проблем соціальної психології. Він вірно помітив, що свідомісні процеси у багатьох випадках попереджають зміну економічних відносин. Разом з тим, йому не вдалося знайти впливового чинника, який би визначав зміни соціальної психології, він лише констатував факт, що “історична наука не може обмежуватися однією економічною анатомією, вона має на увазі усю сукупність явищ, котрі прямо чи посередньо зумовлені суспільною економією, включно з роботою уявлення”. Таким чином, намагаючися відійти від жорсткого причинного зв’язку між базисом і надбудовою, Плеханов не подолав механічної залежності свідомості від буття.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Історичні погляди Г. В. Пленханова
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz