Все для історика
П`ятниця, 19.04.2024, 18:28
Вітаю Вас Раб | RSS
 
Головна Формування історичних поглядів М. М. Покровського - ФорумРеєстраціяВхід
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Формування історичних поглядів М. М. Покровського
Формування історичних поглядів М. М. Покровського
EkzorДата: Четвер, 26.05.2011, 20:08 | Повідомлення # 1
Гетьман
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1418
Репутація: 3
Статус: Offline
У численних ідеологічних дискусіях ідеологи правлячої партії піддавали нищівній критиці “відступи” від марксизму-ленінізму. Душею цих дискусій був академік М.М.Покровський (1868-1932) — більшовицький діяч з дореволюційним стажем, заступник наркома освіти РРФСР у 1918-1932 рр. Як професійний історик (учень В.О.Ключевського), він почав друкуватися наприкінці ХІХ ст. Пізніше перейшов на позиції марксизму, став послідовником В.І.Леніна. Ще 1906 р. опублікував працю “Економічний матеріалізм”, в якій розвивав ортодоксальні думки, наголошував на економічній зумовленості історичного процесу і його прояву у соціальній боротьбі.
Після революції Покровський активно причинився до перебудови гуманітарної освіти, запровадження марксистського суспільствознавства, критики “відхилень” від ортодоксального варіанту вчення. У численних працях з російської історії та методології він залишився прихильником економічного детермінізму і класової боротьби, які трактував дещо прямолінійно і схематично (“Ленін і Маркс як історики”, “Ленін і історія”, “Ленінізм і російська історія”). Усе це не перешкодило сталінським ідеологам ВКП(б) після смерті вченого звинуватити його у “антимарксизмі”, “антиленінізмі”, “вульгарному соціологізмі”, звести в ранг “методологічних помилок” окремі схематичні концепти цього історика (наприклад, про роль торговельного капіталу у розвитку Росії). Однак до марксизму Покровський прийшов далеко не відразу, на що було вказано раніше через захоплення економічним матеріалізмом. Головна відмінність економічного матеріалізму та марксизму Покровський позначив для себе ще в пору першої російської революції. Він визнавав, що марксизм складніше, ніж економічний матеріалізм тому що не тільки пояснює історію економічними причинами, але і представляє їх у формі класової боротьби.
При характеристиці ролі особистості в історії Покровський вказував на складне поєднання в особистості групових, станових або класових інтересів і суб'єктивного начал. Історичний процес діє через особистість, і втілюється в ньому. Науковий аналіз особистості допомагає визначити як загальні закономірності історичного процесу, так і групові, класові інтереси, які в ній виражаються. На думку Покровського, між об'єктивним і суб'єктивним в історичному процесі немає непереборної прірви, зв'язки носять діалектичний характер.


http://vkontakte.ru/id18182352
 
Форум » Навчання » Сучасна історіографія зарубіжних країн » Формування історичних поглядів М. М. Покровського
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz